Subskrybuj

BMW

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
BMW Welt
Am Olympiapark 1
80809 Monachium, Niemcy
Telefon: 0180 2 324252

Główny importer w Polsce:
BMW Vertriebs GmBH Sp. z o.o. Oddział w Polsce
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
Telefon: (022) 579 88 00

Muzeum:
BMW Museum
Am Olympiapark 2
80809 München, Niemcy
http://www.bmw-welt.com/web_rb/bmw-welt/de/index.html


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historia BMW ma swój początek w 1913 r. w Monachium. Karl Friedrich Rapp otworzył fabrykę zajmującą się projektowaniem silników dla samolotów, nieopodal fabryki Gustava Otto (syna wynalazcy silnika czterosuwowego), który budował małe samoloty.
W 1916 r. firma „Rapp Motoren Werke” wpadła w poważne problemy finansowe i techniczne, w wyniku których Rapp zrezygnował z funkcji głównego szefa firmy, a na jego miejsce pojawili się dwaj Austriacy (Franz-Josef Popp oraz Max Fritz) wspomagani przez finansistę Camillo Castiglioniego. Połączono firmę Rappa z fabryką Gustava Otto i powstało „BFW” (Bayerische Flugzeug Werke), które w 1918 r. zostało przemianowane na „BMW AG” (Bayerische Motor Werke).
Firma BMW zaczęła produkcję samochodów w 1928 r., kiedy to kupiła zakład produkcyjny w Eisenach.
W tym samym roku z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze egzemplarze modelu Dixi 3/15, budowanego na licencji brytyjskiego Austina Seven. Miały one otwierany dach i napędzał je czterocylindrowy silnik. Nadwozie było w całości wykonane ze stali, a hamulce były montowane przy każdym z kół. Na początku lat 30-tych modele Dixi odniosły pierwsze sukcesy w sportach samochodowych.

Logo BMW związane jest z lotniczymi korzeniami firmy, gdzie biało-niebieska szachownica symbolizuje kręcące się śmigło w barwach Bawarii.

Oficjalna strona WWW: http://www.bmw.pl/
Dane techniczne, historia