Subskrybuj

Identyfikacja Pojazdów Samochodowych

Kupując samochód musimy pamiętać o konieczności posiadania danych technicznych identyfikacyjnych niezbędnych dla potrzeb ewidencji pojazdów. Zapisy takie znajdują się m.in. w dowodach rejestracyjnych, czy też książkach pojazdów.

Dla przykładu – identyfikacja na podstawie numeru VIN pozwala określić zgodność wyposażenia fabrycznego z wyposażeniem pojazdu, zweryfikować rok produkcji, czy też podstawowe parametry techniczne.

Czasem zdarza się, że mamy problem w ich ustaleniu, czy też musimy dokonać weryfikacji tych danych np. w przypadku chęci ustalenia czy ingerowano w oznakowanie identyfikacyjne pojazdu. W tym przypadku może być przydatna pomoc rzeczoznawcy samochodowego.

Opinie rzeczoznawcy obejmują szczegółową analizę i ewentualną weryfikację parametrów technicznych pojazdu (np. rok budowy) w oparciu o identyfikatory (numer identyfikacyjny, tabliczka znamionowa), a także udokumentowane dane producenta.

W przypadku kiedy numer VIN jest nieczytelny np. z powodu postępującego procesu korozji rzeczoznawca po dokonanej identyfikacji wydaje stosowną opinię, na podstawie której diagnosta może nabić nowy numer identyfikacyjny VIN.

Jeśli przydarzy Wam się sytuacja, w której będziecie musieli skorzystać z usług rzeczoznawcy zdecydowanie szukajcie takiego, który wyróżnia się doświadczeniem i wiedzą. Przydatne mogą być pozytywne opinie osób, które korzystały z usług rzeczoznawcy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez Was rzeczoznawca jest członkiem renomowanego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego – jedynej w Polsce organizacji rzeczoznawczej, która należy do Międzynarodowej Federacji Ekspertów Samochodowych FIEA.

Listę rzeczoznawców certyfikowanych znajdziecie pod adresem:
http://www.rzeczoznawcy.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=77

Dane techniczne, historia