Subskrybuj

Bentley

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
UK Company Headquarters
Bentley Motors Limited
Pyms Lane, Crewe, Cheshire
CW1 3PL, ENGLAND

Główny importer w Polsce:

BENTLEY WARSZAWA
45 Wybrzeze Kosciuszkowskie
00-347 Warszawa

Muzeum:

Bentley Wildfowl & Motor Museum
Halland, Lewes, E.Sussex
BN8 5AF, England
Tel.: 01825 840573
http://www.bentley.org.uk/#/motor-museum/4525135745


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historia marki ma swój początek w 1919 r., kiedy Walter Owen Bentley w warsztacie przy Conduit Street w Londynie pracował nad silnikiem do swego pierwszego samochodu. Po sukcesie prototypu Bentley zbudował fabrykę w Cricklewood, która zatrudniała ok. 20-stu pracowników i zajmowała się montażem podwozi i silników. Ta działalność okazała się sukcesem firmy Bentley.

Do produkcji pierwszego pojazdu wykorzystał skonstruowany przez siebie silnik trzylitrowy, który na tamte czasy okazał się wielkim osiągnięciem technicznym. Czasopismo „Autocar” zauważyło, że „Bentley łączy w sobie niezawodność w codziennym jeżdżeniu z ogromnymi zapasami sił na otwarte drogi“. W 1926 r. powstał Bentley 4,5 litra, o mocy 110 KM. Do 1930 r. wyprodukowano 665 jego egzemplarzy. Lata 20-ste dla Bentleya były okresem znacznej popularności sportowych bolidów, ponieważ Bentley odważył się wystartować ze swoim nowym modelem w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Po zajęciu godnego czwartego miejsca w 1923 r., rok później Bentley odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w słynnym wyścigu długodystansowym.

W 1931 r. prawa do tej marki przejęła firma Rolls-Royce. Od połowy lat 50-tych modele Bentleya coraz bliższe były samochodom tej marki. Początkiem była seria S, produkowana od 1955 r., a następnie seria T, produkowana od 1965 r. Znaczenia nabrał zbudowany specjalnie dla modeli S nowy silnik – jednostka V8 z ponad sześcioma litrami pojemności, z aluminium. Zastąpiła wersję sześciocylindrową i do dziś jest podstawą napędu modeli Arnage.

Oficjalna strona WWW: www.bentleymotors.com/
Dane techniczne, historia