Subskrybuj

Alfa Romeo

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Corso Giovanni Agnelli 200
10125 Turyn, Włochy
Telefon: (011) 00.311111

Główny importer w Polsce:
FIAT AUTO POLAND
Ul. Szturmowa 2
02-678 Warszawa

Muzeum:
Muzeum Alfa Romeo
Viale Alfa Romeo
20020 Arese, Włochy
www.alfaromeo.com/com/#/history/muzeum


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historia tej marki rozpoczyna się w 1906 r., kiedy to  Alexandre Darracq założył w pobliżu Mediolanu w miejscowości Portello firmę „Societa Anonima Italiana Darrcq” sprzedającą samochody, a w 1909 r. jego fabryka rozpoczęła montaż samochodów marki Darracq.
Z powodu kłopotów finansowych okoliczni przedsiębiorcy z Lombardii wykupili zakład, po czym nazwali go „Alfa” (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili – Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna).
Firma stworzyła nowe logo: czerwony krzyż na białym polu, który jest herbem Milanu i godło książąt Viscontich – poskręcany zaskroniec w koronie, połykający Saracena. Znak został zaprojektowany w 1910r.  przez grafika Romano Cattaneo.
W 1910 r. Alfa wyprodukowała swój pierwszy model – 24 HP, w liczbie 300 egzemplarzy. Miał on 4-litrowy silnik o mocy 42 KM i był w stanie jechać z maksymalną prędkością nawet 115 km/h. W następnym roku wziął udział w rajdzie Targa Florio, niestety bez sukcesów.
Drugi człon nazwy pojawił się podczas I wojny światowej, kiedy to władze zmusiły zakład do produkcji wojskowej, a w 1918 r. kierownictwo fabryki objął Nicola Romeo.
Przez kilkadziesiąt lat firma Alfa Romeo wyróżniała się stosując w produkowanych przez siebie samochodach silniki w układzie boxer. Wśród pojazdów użytkowych marki Alfa Romeo wyszczególnić można również: ciężarówki, trolejbusy i samochody dostawcze.

Modele

Oficjalna strona WWW: http://www.alfaromeo.pl/
Dane techniczne, historia