Subskrybuj

Mercedes-Benz

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Mercedesstraße 137
D-70327 Stuttgart, Niemcy

Główny importer w Polsce:
Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o.
Gottlieba Daimlera 1
02-460 Warszawa

Muzeum:
Mercedes-Benz Museum
Mercedesstraße 100
70372 Stuttgart, Niemcy
www.mercedes-benz-classic.com


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Karl Benz początkowo wyrabiał trójkołowce. Nie było jednak na nie chętnych. Sprzedaż ruszyła dopiero po głośnej wyprawie żony Benza, która przejechała tym autem zawrotny dystans 120 km. Żona wierzyła w geniusz męża. Cały swój posag pozwoliła mu wydać na prace konstruktorskie i mimo, że w piątą rocznicę ich ślubu komornik zajął warsztat i wytwórnię prototypów, nadal dzielnie go wspierała.
Rok 1979: Benz w swoim dzienniku napisał: „Wydaliśmy ostatni grosz na niezliczone próby dwusuwu i bieda stanęła przed drzwiami. Już tyle razy usiłowałem uruchomić silnik, który swym milczeniem oszukiwał nasze nadzieje, napięte już do ostatnich granic. Po kolacji żona powiedziała: musimy jeszcze raz spróbować naszego szczęścia […]. Serce biło mi mocno. Obróciłem koło zamachowe, a motor odpowiedział cichym tit, tit, tit i zaczął śpiewać pieśń naszych marzeń w pięknym regularnym rytmie.
W 1901 roku firma Benza przeżywała kryzys, ponieważ nie wytrzymywała konkurencji. Benz wycofał się z firmy i świata biznesu. Firmą rządzili wspólnicy Benza, Daimler z Maybachem. Oboje zaczęli prace nad nowatorskim projektem samochodu o szerokim rozstawie osi i obniżonym nadwoziu.
Ta nowatorska konstrukcja weszła do produkcji w 1900 roku, kilka miesięcy po śmierci Daimlera. Przedstawiciel firmy w Nicei Emil Jelinek zauważył jednak, że brzykdo brzmiąca dla francuzów nazwa Daimler nie zapewni sukcesu autu. Maybach zdecydował, że auto nosić będzie imię córki Jelinka – Mercedes.
Słowo to stało się synonimem pięknej, nowoczesnej i niezawodnej konstrukcji.

Jak powstało logo?
Gottlieb Daimler narysował raz na zdjęciu swojego domu gwiazdkę, w nadzieji, że kiedyś opromieni ona blaskiem całe jego życie.

Foto: Krzysztof Chrappek

Modele

Oficjalna strona WWW: http://www.mercedes-benz.pl/
Dane techniczne, historia