Eisenach, miasto położone w centralnej części Niemiec, w kraju związkowym Turyngia, powinno być znane wielu miłnikom klasycznej (i nie tylko) motoryzacji. Miasto, oprócz bogatej historii i wielu atrakcji turystycznych, związane jest z historią motoryzacji od wielu lat. To tutaj produkowane były pojazdy takich marek jak Decauville, Dixi, BMW, EMW, IFA, DKW oraz, chyba najbardziej charakterystyczny wyrób z Eisenach – Wartburg. Obecnie w tym mieście produkowane są (w nowej fabryce) pojazdy marki OPEL. Z historią i produkowanymi tutaj pojazdami możemy zapoznać się w znajdującym się tam muzeum, noszącym nazwę Automobile Welt Eisenach Museum.

Automobile Welt Eisenach Museum

Muzeum mieści się na terenie dawnej fabryki, gdzie powstawały auta z logo, w którym znajduje się górujący nad miastem zamek Wartburg. W jednym z ocalałych budynków, za kwotę 9-ciu euro można podziwiać bardzo ciekawą ekspozycję, która zainteresuje niejednego pasjonata motoryzacji. Znajdziemy tam samochody oraz motocykle wyżej wymienionych marek, ale chyba największe zainteresowanie wzbudzają Wartburgi. Prezentowane w wielu wersjach, również prototypowych. Czas jaki potrzebny jest na zwiedzanie to około jedna godzina, ale gdyby ktoś chciałby dokładniej przyjrzeć się eksponatom, to ten czas oczywiście ulega wydłużeniu.

Eksponaty w muzeum

Na dwóch kondygnacjach obejrzymy pojazdy produkowane w tym miejscu na przełomie ponad 120 lat. Pierwszy seryjnie produkowany od 1898 roku samochód, to powstający na licencji francuskiego Decauville model Wartburg. Co ciekawe, ostatni wyprodukowany w tym zakładzie w 1991 roku samochód również nosił tę nazwę i możemy go zobaczyć w tym muzeum. Jest to czerwony Wartburg 1,3 limousine z numerem 1837708, ponieważ tyle samochodów zjechało z linii fabryki od 1898 do 1991 roku. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na makietę fabryki znajdującej się w sąsiedztwie prototypów, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Makieta wywiera, podobnie jak prototypy, duże wrażenie na zwiedzających. Mając na uwadze, co pozostało po ogromnym niegdyś zakładzie, trudno uwierzyć, jak zmieniło się to miejsce. Ciekawe są również wspomniane prototypy, które niestety nie weszły do produkcji, a szkoda, ponieważ były to bardzo ciekawe projekty, stylistycznie nie przypominające znanych nam aut z logo Wartburga.

Inne atrakcje w Eisenach

Oferta muzealna jest, z uwagi na wielkość obiektu, bardzo bogata. Pięknie utrzymane pojazdy przyciągają wzrok i warto odwiedzić to miejsce. Warto zrobić sobie przerwę w podróży zjeżdżając z autostrady A4 i zawitać do AWE Eisenach. Można też przy okazji odwiedzić górujący nad miastem zamek Wartburg, od którego wzięto nazwę dla wytwarzanych tu wcześniej samochodów. Na zamku przebywał często Marcin Luter, który tutaj przetłumaczył Biblię na język niemiecki. W mieście znajdziemy też dom Jana Sebastiana Bacha, a spacer po uliczkach miasteczka również dostarczy nam ciekawych wrażeń. A wracając do muzeum. Praktyczna porada dla potencjalnych zwiedzających, która może się przydać nie tylko w Eisenach, ale również w innych miejscach w Niemczech. Na parkingu znajdującym się w bliskim sąsiedztwie muzeum, można zostawić samochód do 2 godzin za darmo (warto pamiętać o tym podczas zwiedzania) ale należy posiadać tzw. Parkscheibe, na którym ustawiamy godzinę przyjazdu, kładziemy za szybą w widocznym miejscu i pamiętamy o punktualnym powrocie. Spóźnialskich może czekać niezbyt miła niespodzianka, dlatego pamiętajmy o tym i nie narażajmy się na dodatkowy stres i koszty. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej na temat zasad parkowania z wykorzystaniem Parksheibe odsyłam do poniższego linku: https://punkt.media/pl/poradniki/niemcy/transport-i-mieszkania-d/8421-jak-prawidlowo-ustawic-zegar-parkingowy

Podsumowując. Polecam odwiedzić Eisenach, naprawdę warto, a dla niezdecydowanych niech zachętą będą zamieszczone na końcu artykułu zdjęcia z mojej wizyty w AWE.

Pozdrawiam miłników podróży i zabytkowej motoryzacji

Od Redakcji:
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń wszelkich wydarzeń motoryzacyjnych. Wystarczy mail na adres: [email protected]

Kalendarz imprez

Zapraszamy do regularnego odwiedzenia największego w Polsce kalendarza imprez motoryzacyjnych. Wszystkie wydarzenia motoryzacyjne na cały rok są tutaj: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny

Warto skorzystać również z naszego patronatu medialnego. Tutaj są podstawowej informacje: https://klassikauto.pl/zasady-obejmowania-patronatow-przez-klassikauto-pl/