Subskrybuj

Skoda

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
ul. Václava Klementa 869
293-60 Mladá Boleslav, Czechy
Telefon: 326 811 111

Główny importer w Polsce:
SKODA AUTO POLSKA S.A.
Warszawska 349
61-060 Poznań

Muzeum:
Museum ŠKODA AUTO
Václava Klementa 294
29301 Mladá Boleslav
www.skoda-auto.cz/en/about/tradition/museum


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historia Marki rozpoczyna się w 1895 r. kiedy to Václav Laurin (mechanik) i Václav Klement (księgowy) założyli firmę „Laurin & Klement”. 
Początkowo zajmowali się naprawianiem i produkcją rowerów o nazwie Slavia. Ich pierwszymi pojazdami z silnikami były motocykle, których produkcję rozpoczęli w 1899 r., a w następnym roku podjęli się ich eksportu do Anglii.
W 1901 r. zbudowali pierwsze prototypowe auto, natomiast przełomowy dla firmy okazał się rok 1905, kiedy to uruchomiono produkcję pierwszego samochodu – 2-osobowego Voiturette A (z franc. „mały samochód”). W zależności od wersji 2-cylindrowy silnik o mocy 7 KM napędzał tylną oś łańcuchem lub wałem korbowym Kardana. Użyta w nazwie litera A oznaczała nazwę modelu, a następne modele oznaczane były kolejnymi literami alfabetu.
Produkcja seryjna samochodów marki Laurin & Klement trwała do przejęcia przez koncern zbrojeniowy Škoda (1928 r.). Po upadku komunizmu została nawiązana współpraca z Volkswagenem. 16 kwietnia 1991 r. Škoda dołączyła do grupy Volkswagena.

Skąd wzięło się logo?
Emil Skoda podróżował po Ameryce w towarzystwie indiańskiego przewodnika. Na zawsze zachował dobre wspomnienia i w gabinecie powiesił portret Indianina z profilu. Po smierci Skody rozwieszono wizerunki Indian w gabinetach kierowników działów koncernu. Na początku lat 20. anonimowy autor wymyślił znak firmowy, w którym wykorzystał strzałę i uproszczony profil Indianina w pióropuszu.

Oficjalna strona WWW: http://www.skoda-auto.pl/
Dane techniczne, historia