Wycena zabytkowego pojazdu

„Ze wszystkich skarbów najpóźniej odkopuje się własny…” . Fryderyk Nietzsche

Do naszej Redakcji wpłynął mail od Pana Ryszarda Czerwińskiego z Sosnowca, który zainspirował nas do poruszenia tematu wyceny pojazdu zabytkowego. W trakcie jego kilkuletniej pracy przy zabytkowych samochodach zdarzały się sytuacje, kiedy właściciele „perełek” zwracali się do niego z zapytaniem, bądź też z prośbą, o wycenę wartości posiadanego auta.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie kryteria wziąć pod uwagę ustalając wartość pojazdu. W praktyce najczęściej stosuje się dwa systemy wycen pojazdów:

  • katalog ˝Pojazdy samochodowe – wartości rynkowe˝ wydawnictwa Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych – Ekspertmot oraz Spółki Akcyjnej Eksperci Techniczno-Motoryzacyjni ˝Rzeczoznawcy – PZM˝ lub analogiczny komputerowy system Info-Ekspert,
  • katalog ˝Informator rynkowy – samochody osobowe/ciężarowe/motocykle˝ firmy Eurotax Polska Sp. z o.o. lub analogiczny komputerowy system Autowert Eurotax.

Jeśli chodzi o pojazdy wyprodukowane przed wioeloma laty pojawia się problem, ponieważ brakuje na polskim rynku katalogu, bądź fachowej literatury określającej ich wartość. Tym samym należy opierać się na własnej wiedzy lub zasadach ogólnie przyjętych wśród osób sprzedających i kupujących zabytki.

Przy wycenie pojazdu warto na początku wyszczególnić pewne istotne elementy, jakie wpływają na wartość pojazdu. Są to m.in.:

  • marka i model samochodu;
  • historia modelu;
  • rocznik oraz ilość wyprodukowanych egzemplarzy;
  • stan zachowania i stopień oryginalności pojazdu;
  • zastosowane oryginalne rozwiązania techniczne;
  • inne (np. to czy sprawa sprzedaży jest pilna).

Będąc w posiadaniu zabytkowego samochodu warto skorzystać z fachowej porady rzeczoznawców samochodowych, kolekcjonerów pojazdów zabytkowych, miłośników starej motoryzacji, którzy posiadają stosowną wiedzę w tym zakresie.

Zapraszamy naszych czytelników do dalszej aktywności w tym temacie!
Być może ułatwi to wycenę  pojazdu innym użytkownikom i właścicielom oldtimerów.

Dane techniczne, historia