Subskrybuj

Porsche

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Porscheplatz 1
70435 Stuttgart, Niemcy
Telefon: 1-800-767-7243

Główny importer w Polsce:
KULCZYK TRADEX Sp. z o.o.
Krańcowa 44
61-037 Poznań

Muzeum:
Porsche Museum
Porscheplatz 1
70435 Stuttgart
www.porsche.com/germany/aboutporsche/porschemuseum/


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Firma została założona 25 kwietnia 1931 r. przez Ferdynanda Porsche. Jednak marka Porsche dała się poznać już w 1900 r., kiedy to młody konstruktor i kierowca testowy Ferdynand Porsche na światowej wystawie w Paryżu zaprezentował samochód elektryczny Lohner-Porsche. Sławę osiągnął montując w przednich piastach silniki.
Swoje doświadczenia motoryzacyjne rozwijał jako dyrektor techniczny i członek zarządu firmy Daimler, opracowując legendarne samochody sportowe Mercedes Kompressor SS i SSK. W 1931 r. założył Biuro Konstrukcyjne Porsche w Stuttgarcie, gdzie 2 lata później na zlecenie firmy NSU powstał Typ 32, prototyp Volkswagena.
W 1937 r. został wyróżniony przez Adolfa Hitlera i otrzymał „Niemiecką Nagrodę Narodową w Dziedzinie Nauki i Sztuki”, która w założeniach miała stanowić nazistowską konkurencję dla Nagrody Nobla.
W 1947 r. firmę przejmuje jego syn Ferry Porshe i w roku następnym powstaje pierwszy model Porsche 356, który zawiera wiele części z VW Garbusa, w tym silnik (chłodzony powietrzem 4-cylindrowy boxer) oraz amortyzatory. Autorem projektu nadwozia był Erwin Komenda, który zaprojektował jego wygląd. Model 356 w toku produkcji był modernizowany, wiele części Volkswagena zastąpiono własnymi konstrukcjami, a ostatnie wersje modelu miały silnik własnej konstrukcji firmy Porsche.

Modele

Oficjalna strona WWW: http://www.porsche.pl/
Dane techniczne, historia