Subskrybuj

Volkswagen

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
In den Allerwiesen 1
Wolfsburg, Niemcy
Telefon: 0800 – 86 55 79 24 36

Główny importer w Polsce:
KULCZYK TRADEX Sp. z o.o.
Krańcowa 44
61-037 Poznań

Muzeum:
AutoMuseum Volkswagen
Dieselstraße 35
Wolfsburg, Niemcy
http://automuseum.volkswagen.de


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Nazwa Volkswagen w wolnym tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza „samochód dla ludu”. Historia powstania tej marki rozpoczyna się w 1934 r., kiedy Adolf Hitler zlecił skonstruowanie niedrogiego samochodu, który byłby dostępny dla szerokiego grona społeczeństwa. Auto miało być oszczędne, rozpędzać się do ok. 100 km/h, mieścić swobodnie cztery osoby (wraz z bagażem) i kosztować nie więcej niż 1000 marek.
Wykonanie projektu takiego samochodu zlecono Ferdynandowi Porsche. W 1938 r. po kilku latach intensywnych prac i rygorystycznych testów wybrano projekt o nazwie Type60.
26 maja 1938 r. w mieście Fallersleben rozpoczęto budowę fabryki, która miała się nazywać KdF Wagen (Kraft durch Freude Wagen). Oficjalna produkcja pierwszego samochodu tej marki rozpoczęła się na początku lipca 1941 r., a zakończyła się 7 sierpnia 1944 r. W tym czasie udało się wyprodukować 630 egzemplarzy tego pojazdu, które powstawało zarówno w wersji cywilnej o nadwoziach kabrioletu, sedana oraz kabrio-limuzyny, jak i w odmianach przygotowanych na potrzeby wojska (amfibia, łazik terenowy). Wyprodukowane samochody po wojnie były traktowane jako modele prototypowe, mimo, iż nie różniły się od tych, które montowano po zakończeniu II wojny światowej.

Oficjalna strona WWW: http://www.volkswagen.pl/
Dane techniczne, historia