Subskrybuj

Aston Martin

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Aston Martin Lagonda Limited
Banbury Road
Gaydon, Warwick
CV35 0DB, England
Tel.:  +44 (0) 1926 644644

Główny importer w Polsce:

Aston Martin Warszawa
ul. Waszyngtona 50
03-910 Warszawa
www.astonmartinwarszawa.pl

Muzeum:
ASTON MARTIN HERITAGE TRUST
Drayton St Leonard
Wallingford, Oxfordshire
OX10 7BG
Tel +44 1865 400414
http://www.amht.org.uk/index.htm


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Korzenie tej marki sięgają 1913 r., kiedy powstała brytyjska firma Bamford & Martin (założona przez Lionela Martin i Roberta Bamford). Obaj panowie zajmowali się już wcześniej sprzedażą samochodów Singer, które niestety nie sprawdzały się w jeździe sportowej. Dlatego Lionel Martin, który był kierowcą wyścigowym, zapragnął uruchomić produkcję własnego modelu. Tak powstała nazwa marki Aston Martin, pochodząca od nazwiska jednego z właścicieli oraz nazwy zawodów, specjalizujących się w podjeżdżaniu pod górę Aston-Clinton, w których w 1915 r. zwyciężył prototyp pierwszego samochodu.

Zainteresowanie klientów doprowadziło do powstania kolejnych modeli tej marki. Jednak rozwój przedsiębiorstwa hamowały obie wojny światowe, a historia Astona Martina okazała się być pełną wzlotów i upadków. Po wojnie Astonowi wsparcie finansowe udzielił hrabia Lozuis Zborowski, dzięki któremu AM mógł ze sporymi sukcesami uczestniczyć w Grand Prix Francji. Niestety po śmierci hrabiego firma popadła w kłopoty finansowe i przez następne lata przechodziła z rąk do rąk.

Za cenę 3600 funtów sprzedano fabrykę i powołano spółkę Aston Martin Ltd. Budowano samochody, które okazały się groźnymi rywalami na torach wyścigowych, ale nie cieszyły się zainteresowaniem klientów. Sprzedano ich jedynie 15 sztuk. Zmiany nastąpiły w roku 1947, kiedy firmę przejął David Brown, który rok później przedstawił nowy model DB 1. W tym czasie powstawało wiele ciekawych modeli np. T-type, International, MKII, 15/98 i Le Mans, którym Brytyjczycy rozpoczęli swoje starty w wyścigach w Le Mans. Około 1987 r. potencjał tej marki dostrzegł Ford, który bardzo szybko stał się właścicielem 75 proc. akcji brytyjskiej marki, a prace nad produkcją nowych modeli ruszyły pełną parą. Zaczęto produkować m.in.: serię Virage, Volante, Vantage oraz wiele innych.

Modele

Oficjalna strona WWW: http://www.astonmartin.com/
Dane techniczne, historia