Subskrybuj

Rolls-Royce

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Rolls-Royce Motor Cars Limited
The Drive Westhampnett
Chichester
West Sussex PO18 0SH

Główny importer w Polsce:
b/d

Muzeum:
Rolls-Royce Museum
Gütle 11a
6850 Dornbirn, Austria
www.rolls-royce-museum.at


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historię tej marki tworzą dwaj panowie: Charles Rolls oraz Henry Royce. Pierwszy z nich był pasjonatem sportu i silników spalinowych. Wywodził się z zamożnej rodziny. W 1896 r., mając 19 lat, pojechał do Paryża, gdzie kupił swój pierwszy samochód – Peugeota. Było to pierwsze auto z silnikiem spalinowym, jakie pojawiło się w Cambridge, gdzie studiował i jedno z trzech pierwszych w całej Walii.
Automobilizm zawładnął w pełni sercem i umysłem młodego studenta. Rolls startował w wielu wyścigach samochodowych, w 1902 r. ustanowił rekord prędkości (100 km/h) jadąc samochodem marki Mors, napędzanym silnikiem benzynowym. W 1903 roku, również samochodem Mors, Charles Rolls ustanowił bezwzględny światowy rekord szybkości jadąc 133,3 km/h.
Jego pasja motoryzacją zmotywowała go do otwarcia w Londynie salonu, w którym przyjął przedstawicielstwo kilku marek francuskich.
W 1904 r. spotkał Henrego Royce, który zaprezentował Rollsowi samochód przez siebie skonstruowany. Auto zrobiło na Rollsie takie wrażenie, że po kilku miesiącach (1906 r., Manchester) powstała spółka „Rolls-Royce Limited”, do której pierwszy wniósł kapitał finansowy, a drugi kapitał twórczy – nieprzeciętny talent w konstruowaniu samochodów niezwykłych.
Firma produkowała samochody oraz silniki spalinowe do różnych celów. Od samego początku głównym założeniem spółki było produkowanie samochodów perfekcyjnych technicznie i bardzo ekskluzywnych.

Spirit of Ecstasy, statuetka na masce Rolls-Royce’ów, to sylwetka kochanki lorda seniora (John Walter Edward – pionier motoryzacji, przyjaciel panów Charlesa Rollsa i Henry’ego Royce’a, od których kupił pierwszy automobil), panny Eleanor Velasco Thornton. Złota dama trzyma palec na ustach, co miało symbolizować sekretność lordowskiej love store.

    Dane techniczne, historia

    Zapisz się do Newslettera