Subskrybuj

Rolls-Royce

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Rolls-Royce Motor Cars Limited
The Drive Westhampnett
Chichester
West Sussex PO18 0SH

Główny importer w Polsce:
b/d

Muzeum:
Rolls-Royce Museum
Gütle 11a
6850 Dornbirn, Austria
www.rolls-royce-museum.at


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Historię tej marki tworzą dwaj panowie: Charles Rolls oraz Henry Royce. Pierwszy z nich był pasjonatem sportu i silników spalinowych. Wywodził się z zamożnej rodziny. W 1896 r., mając 19 lat, pojechał do Paryża, gdzie kupił swój pierwszy samochód – Peugeota. Było to pierwsze auto z silnikiem spalinowym, jakie pojawiło się w Cambridge, gdzie studiował i jedno z trzech pierwszych w całej Walii.
Automobilizm zawładnął w pełni sercem i umysłem młodego studenta. Rolls startował w wielu wyścigach samochodowych, w 1902 r. ustanowił rekord prędkości (100 km/h) jadąc samochodem marki Mors, napędzanym silnikiem benzynowym. W 1903 roku, również samochodem Mors, Charles Rolls ustanowił bezwzględny światowy rekord szybkości jadąc 133,3 km/h.
Jego pasja motoryzacją zmotywowała go do otwarcia w Londynie salonu, w którym przyjął przedstawicielstwo kilku marek francuskich.
W 1904 r. spotkał Henrego Royce, który zaprezentował Rollsowi samochód przez siebie skonstruowany. Auto zrobiło na Rollsie takie wrażenie, że po kilku miesiącach (1906 r., Manchester) powstała spółka „Rolls-Royce Limited”, do której pierwszy wniósł kapitał finansowy, a drugi kapitał twórczy – nieprzeciętny talent w konstruowaniu samochodów niezwykłych.
Firma produkowała samochody oraz silniki spalinowe do różnych celów. Od samego początku głównym założeniem spółki było produkowanie samochodów perfekcyjnych technicznie i bardzo ekskluzywnych.

Spirit of Ecstasy, statuetka na masce Rolls-Royce’ów, to sylwetka kochanki lorda seniora (John Walter Edward – pionier motoryzacji, przyjaciel panów Charlesa Rollsa i Henry’ego Royce’a, od których kupił pierwszy automobil), panny Eleanor Velasco Thornton. Złota dama trzyma palec na ustach, co miało symbolizować sekretność lordowskiej love store.

Oficjalna strona WWW: http://www.rolls-roycemotorcars.com/
Dane techniczne, historia