20 października 2017 r. minęło 10 lat ŚWIATA BMW (BMW Welt) – miejsca wyjątkowego na mapie współczesnego Monachium. Ten wizjonerski, innowacyjny, wielokulturowy i zawsze odpowiadający indywidualnym potrzebom odwiedzających obiekt, rocznie przyciąga tysiące wielbicieli motoryzacji z całego świata. Grupa BMW zapewnia fascynujące wystawy z koncepcyjnymi samochodami, opisem motoryzacyjnych kamieni milowych w historii firmy, wycieczkami i wydarzeniami, które są gwarantem niezapomnianych wspomnień dla wszystkich.

ŚWIAT BMW łączy przeszłość z przyszłcią pod jednym dachem.  Można tu dowiedzieć się wszystkiego o samej marce oraz poznać wszystkie produkty grupy, w tym BMW, MINI, samochody osobowe Rolls-Royce i motocykle. Można także zajrzeć w proces produkcji  pojazdów.

MUZEUM BMW znajduje się blisko parku olimpijskiego w Monachium. Powstało w 1973 r., krótko przed otwarciem olimpiady. W latach 2004 do 2008 przeszło renowację w związku z budową  Świata BMW. Muzeum zostało otwarte na nowo w czerwcu 2008 r. Muzeum ukazuje technologiczny rozwój BMW poprzez historię firmy. Można podziwiać silniki, turbiny, pojazdy motocykle we wszystkich ich możliwych wersjach i wariantach oraz aktualne modele i  te futurystyczne  z ostatnich 20 lat.  To świetnie przygotowany obiekt do zwiedzania. Posługiwanie się słuchawkami oraz często bezpośrednio skierowane światło sprawiają, że można cieszyć każdym obiektem w miłej i spokojnej atmosferze. Ponadto cała wystawa ogólnie kładzie nacisk na rozwój techniczny łącząc wszelkie zalety nowoczesności.  Muzeum rocznie odwiedza około 250 000 osób.

BMW GROUP PLANT to zakład macierzysty grupy BMW, w którym pracuje około 7 700 pracowników z ponad 50 krajów. Wśród nich jest 850  stażystów. Każdego dnia produkowanych jest około 950 samochodów i ponad 3000 silników, a zakład jest ściśle zintegrowany z globalną siecią produkcyjną Grupy. BMW Group Plant Munich należy do najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie. Sprawne współdziałanie produkcji, logistyki, transportu i administracji na obszarze obejmującym ok. 500 000 metrów kwadratowych jest mistrzowskim osiągnięciem światowej produkcji nowoczesnych pojazdów.

Ważnym obiektem jest także BMW GROUP CLASSIC, znajdujący się przy Moosacher Strasse 66. Powierzchnia wynosi 33 000 m2 i znajduje się niedaleko siedziby BMW Group.  Pierwsza fabryka BMW w Monachium była również częścią tego historycznego kompleksu – doskonale ilustrującego sposób, w jaki przeszłość marka stała się częścią jego przyszłci. BMW Group Classic jest oddziałem odpowiedzialnym za wszystkie działania związane z historią firmy i jej czterema markami: BMW, BMW Motorrad, MINI i Rolls-Royce Motor Cars. Składa się z Muzeum BMW, BMW Group Classic Services i Archiwum BMW Group. Muzeum BMW buduje fascynację marką BMW poprzez serię intrygujących wystaw. BMW Group Classic Services działa jako centralne centrum dla właścicieli klasycznych pojazdów BMW w zakresie sprzedaży części, usług, napraw, renowacji, sprzedaży i zakupu pojazdów oraz certyfikatów pojazdów. Wreszcie, archiwum BMW Group specjalizuje się w odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące historii firmy, jej marek i produktów.  BMW Group Classic uczestniczy w klasycznych imprezach motoryzacyjnych, a także zachowuje i zarządza kolekcją blisko 1000 eksponatów.

Zachwyca także architektura ŚWIATA BMW. Srebrna budowla futurystyczna, znana jako miska do sałatek lub biały kocioł, zaprojektowana została przez wiedeńskiego profesora Karla Schwanzera.

Świat BMW to miejsce dla każdego i w każdym wieku. Z pewnością zachwycą się nim wielbiciele jazdy samochodem czy motocyklem, miłnicy motoryzacji, ale także i osoby, doceniające postęp technologiczny ostatnich dziesięcioleci.

Planując wyprawę do Monachium, warto zajrzeć na stronę internetową: https://www.bmw-welt.com (jest w wersji niemieckiej i angielskiej). Znajdują się tu szczegóły, opis, historia, plan wycieczek, organizacja i parkingi,  a nawet oferta związana z wynajmem pomieszczeń.

W imieniu Klassikauto.pl zapraszamy na krótką relację fotograficzną. Autorem zdjęć jest Jacek Kochańczyk.

 

Tekst opracowano na podstawie:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Museum
  2. https://www.bmw-welt.com