Subskrybuj

Lancia

Ogólne informacje

Główna siedziba firmy:
Corso Giovanni Agnelli 200
10125 Turyn, Włochy
Telefon: 011 00.31111

Główny importer w Polsce:
FIAT AUTO POLAND S.A.
Szturmowa 2
02-678 Warszawa

Muzeum:
Valsesia Lancia Story
Via G. Lancia
13025 FOBELLO, Włochy
www.valsesialanciastory.com/museolanciafobello_eng.html


Artykuły dotyczące tej firmy:

Historia marki

Marka została stworzona w 1906 r. w Turynie przez Vincenzo Lancię, z wykształcenia księgowego.
Swoją przygodę z motoryzacją Lancia rozpoczął w warsztacie braci Ceirano, którzy zajmowali się produkcją i sprzedażą rowerów marki Welleyes, a następnie zajęli się produkcją samochodów.
Lancia  został przyjęty jako księgowy, po sugestii ojca, który uważał, że zawód księgowego jest mniej poniżający niż mechanika. W rzeczywistości jednak spędzał czas, naprawiając silniki, a nie myśląc o finansach firmy.
W 1899 r. firma rozpoczęła produkcję pierwszego małego samochodu (Welleyes), który został zaprojektowany przez Aristide Faccioli. Zbyt duże nakłady finansowe, potrzebne by udźwignąć produkcję aut spowodowały, iż wkrótce prawa do Welleyesa zostały sprzedane Fiatowi, który na jego bazie stworzył model 3,5 HP.
Vincenzo Lancia wraz z autem przeszedł do Fiata, gdzie został kierowcą testowym, a niedługo również kierowcą wyścigowym.
W 1906 r. Lancia wraz ze swoim przyjacielem – Claudio Fogolinem, założył firmę „Lancia & Cie”, w której został głównym konstruktorem. Pierwszym modelem wytwarzanym seryjnie była Lancia Alfa opracowana w 1907 r., a produkowana w latach 1908-1909.
Do 1930 r. kolejne modele firmy oznaczano literami greckiego alfabetu, natomiast wiele późniejszych samochodów nosiło kobiece imiona. Słynnym modelem z okresu międzywojennego była Lancia Lambda z 1922 r. – pierwszy samochód na świecie z niezależnym zawieszeniem przednich kół i nadwoziem samonośnym.
Pierwsze oryginalne logo zostało zaprojektowane przez hrabię Carlo Biscaretti di Ruffa. Obenie, jego imieniem jest nazwane „Turyńskie Muzeum Motoryzacji […]”. Logo przedstawia tarczę oraz lancę z flagą. Ostatni retusz znaku firmowego miał miejsce w 2007r.  
Marka Lancia zaczęła być uważana za luksusową, a jej samochody znane były z eleganckich i ładnych nadwozi.

Modele

Oficjalna strona WWW: http://www.lancia.pl/
Dane techniczne, historia