W tym roku tradycja spotkań Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska będzie miała swoją kontynuację w Kielcach. W dniach 13-16 czerwca 2024 r. zjedzie tam wiele załóg w klasycznych samochodach spod znaku trójramiennej gwiazdy, w tym unikalne modele przedwojenne, kilka pokoleń roadsterów SL oraz eleganckie limuzyny z drugiej połowy XX wieku.

XXII Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska – StarDrive Poland 2024

  • Wielki zlot klubu zrzeszającego miłników klasycznych samochodów Mercedes-Benz
  • Szerokie spektrum modeli z różnych epok, w tym bardzo rzadkie przedwojenne automobile
  • Punkt kulminacyjny: otwarty dla publiczności Konkurs Elegancji, organizowany w sobotę przy pomniku Sienkiewicza w Kielcach (start o godzinie 12:00)

Atrakcje i program XXII Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska

Poza rajdem turystycznym po malowniczych zakątkach województwa świętokrzyskiego na uczestników czeka szczególna atrakcja – przejazd oraz próby zręcznościowe na Torze Kielce w Miedzianej Górze. Jak co roku kulminacyjnym punktem będzie otwarty dla publiczności Konkurs Elegancji przy pomniku Henryka Sienkiewicza w Kielcach, który rozpocznie się w sobotę 15 czerwca o godzinie 12:00.

Zloty Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska o nazwie StarDrive mają długą tradycję – w tym roku odbędzie się już 22. takie spotkanie. Poza załogami z Polski nie brakuje na nich ekip z sąsiednich krajów Europy, a przekrój obecnych modeli spod znaku gwiazdy jest niezwykle szeroki i odzwierciedla arcybogatą historię producenta luksusowych samochodów ze Stuttgartu. Obok zabytkowych przedwojennych automobili pojawi się między innymi całe drzewo genealogiczne Klasy S oraz roadsterów z serii SL, a także coraz bardziej pożądane limuzyny i coupé z lat 70. oraz 80.

Imprezy StarDrive mają na celu prezentację i przybliżenie publiczności osiągnięć techniki marki Mercedes- Benz na przykładzie najlepiej zachowanych, zabytkowych egzemplarzy znajdujących się w kolekcjach osób zrzeszonych w Klubie Zabytkowych Mercedesów Polska. To również znakomita okazja do spotkania prawdziwych pasjonatów zabytkowych samochodów, wymiany spostrzeżeń i nawiązania ciekawych relacji. Rodzice mogą pokazać swoim pociechom niezwykłe modele samochodów, których jest już coraz mniej na drogach. StarDrive to jednak przede wszystkim impreza integrująca społeczność miłników zabytkowych pojazdów marki Mercedes-Benz.

Tegoroczny czterodniowy zlot rozpoczyna się w czwartek 13 czerwca o godzinie 12:00 na Torze Kielce, gdzie zaplanowano pokazowy przejazd klasycznych gwiazd, próby sprawnościowe oraz – dla chętnych – próby sportowe. Dla zwycięzców w poszczególnych konkurencyjnych sponsorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, w tym pokonanie odcinka specjalnego Mercedesem R107 przystosowanym do jazdy w rajdach szutrowych.

W piątek 14 czerwca odbędzie się rajd turystyczny wiodący trasą okolicznych atrakcji. Uczestnicy zatrzymają się w Zamku Rycerskim w Sobkowie, którego początki datuje się na XVI w.

W sobotę odbędzie się główny punkt zlotu – otwarty dla publiczności Konkurs Elegancji w formie pokazu wszystkich samochodów (start o godzinie 12:00). I jak co roku obecne załogi wystąpią w strojach z epoki, z której pochodzi ich samochód, a jury nagrodzi najbardziej zjawiskowe i pomysłowe stylizacje. Konkurs odbędzie się przy pomniku Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Poza lśniącymi klasykami będzie tam można obejrzeć również gamę najnowszych modeli Mercedes-Benz, którą zaprezentuje lokalny dealer Nobile Motors z Kielc. Zlot oficjalnie zakończy się w sobotę wieczorem, ogłoszeniem wyników konkursu, rozdaniem nagród oraz uroczystym Balem Komandorskim.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce, Agata Wojda, a oficjalnym partnerem imprezy i Klubu Zabytkowych Mercedesów jest Mercedes-Benz Polska.

Wydarzenie zapowiada zjawiskowy plakat zaprojektowany przez cenionego polskiego artystę grafika Andrzeja Pągowskiego. W jego twórczości dominuje obecnie motyw kobiety – a przecież Mercedes to kobieta, nie mogło więc zabraknąć jej na plakacie zapowiadającym zlot. Jest tu również 300 SL Gullwing, który świętuje w tym roku swoje 70. urodziny, oraz kilka symboli, w tym nawiązanie do Gór Świętokrzyskich.

 

Serdecznie pozdrawiam Czytelników KlassikAuto.pl
Piotr Strzępek, [email protected]