40 lat temu w austriackim mieście Graz ruszyła produkcja Mercedesa Klasy G – samochodu, który stał się ikoną off-roadu i zjednał sobie serca fanów na całym świecie. Z okazji okrągłych urodzin w najbliższy weekend (15-18 sierpnia 2019 roku) polscy miłnicy Klasy G spotkają się na terenie Dolnego Śląska. Zebrane samochody będzie można podziwiać w piątek 16 sierpnia w godzinach 10:30-14:30 na plantach zamkowych w Ząbkowicach Śląskich.

Trzydniowa impreza organizowana pod hasłem „G40”, w nawiązaniu do 40. rocznicy uruchomienia produkcji Klasy G, odbędzie się w urokliwym otoczeniu Gór Sowich, Bardzkich i Stołowych. Na gości czeka wiele atrakcji, zarówno dla zwolenników aktywnego, jak i bardziej „leniwego” wypoczynku. Organizatorzy spodziewają się, że na spotkanie przyjedzie ok. 50-70 samochodów, zarówno klasycznej Gelendy, jak i najnowszej generacji modelu, oferowanej od 2018 r.

Bazą zlotu będzie Srebrna Góra – malowniczo położna miejscowość turystyczna, gdzie znajdują się m.in. górska twierdza i kopalnie srebra. Rejestracja uczestników rozpocznie się tam już 15 sierpnia wieczorem. W piątek 16 sierpnia na terenie zamku w Ząbkowicach Śląskich odbędą się główne uroczystości, w ramach których zaplanowano liczne pokazy i konkursy (m.in. wybory najlepszych aut w kilku kategoriach). W godzinach od 10:30 do 14:30 będzie można podziwiać tam samochody uczestników, a przy okazji porozmawiać z ich właścicielami i miłnikami Klasy G. To barwne, zróżnicowane środowisko ludzi połączonych zamiłowaniem do samochodu, który przez kolejne dekady zachował swój wyrazisty styl i choć jest regularnie unowocześniany, wciąż imponuje wytrzymałcią i niezrównanymi zdolnościami w terenie.

Mercedes-Benz G 400 d; brilliant blau; Leder Nappa macchiatobeige/yachtblau;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 9,6 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 253 g/km*
Mercedes-Benz G 400 d; brilliant blue; Nappa leather macchiato beige/yacht blue;Fuel consumption combined: 9.6 l/100 km; combined CO2 emissions: 253 g/km*

Przy okazji piątkowych obchodów odbędą się m.in. szkolenia z pierwszej pomocy oraz zwiedzanie ząbkowickiej krzywej wieży. O godzinie 15 kolumna Gelend wyjedzie w kierunku Kłodzka, zahaczając po drodze m.in. o pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Na trasie miłników aut z napędem 4×4 nie może oczywiście zabraknąć atrakcji off-roadowych, takich jak przeprawa przez Nysę Kłodzką czy wizyta na poligonie czołgowym, gdzie odbędą się Zawody 40×40 – 40 konkurencji na 40-lecie Gelendy.

Także sobota będzie stała pod znakiem off-roadu. Uczestnicy otrzymają do wyboru dwie trasy o zróżnicowanym stopniu trudności: typowo turystyczną, pozwalającą delektować się widokami gór Sowich, Bardzkich, Stołowych i Złotych, oraz bardziej przeprawową, która pozwoli kierowcom i pilotom o zacięciu off-roadowym sprawdzić swoje umiejętności. Po dniu pełnym wrażeń w wyjątkowej scenerii Twierdzy Srebrnogórskiej odbędzie się biesiada połączona z podsumowaniem imprezy i wręczeniem nagród.

Mercedes-Benz G 400 d; brilliant blau; Leder Nappa macchiatobeige/yachtblau;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 9,6 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 253 g/km*
Mercedes-Benz G 400 d; brilliant blue; Nappa leather macchiato beige/yacht blue;Fuel consumption combined: 9.6 l/100 km; combined CO2 emissions: 253 g/km*

Urodziny swojej off-roadowej ikony świętuje także Mercedes-Benz. Z okazji 40. urodzin Klasy G do sprzedaży trafiają trzy specjalne edycje o nazwie „STRONGER THAN TIME” (z ang. silniejsza niż czas): Mercedes-Benz G 400 d, Mercedes-Benz G 500 oraz Mercedes-AMG G 63. Na specjalną uwagę zasługuje wariant 400 d z wzmocnionym dieslem (330 KM), dostępny tylko w ramach tej specjalnej edycji. Przy okazji nabywcy Gelendy mogą teraz skorzystać z nowego programu indywidualizacji G manufaktur, który oferuje im jeszcze większy potencjał ekskluzywności. Przy łącznej liczbie około miliona opcji – dla aut seryjnych oraz G manufaktur – paleta modelu staje się praktycznie nieograniczona. Teoretycznie pojazdy mogą być produkowane w Grazu przez kilka dziesięcioleci i żaden z nich nie będzie taki sam. Tylko w przypadku siedzeń dostępne są 64 różne kombinacje tapicerek i typów foteli, a oferta w zakresie kolorystyki nadwozia obejmuje 34 lakiery. Co ważne, procesy indywidualizacji mogą być integrowane z produkcją w taki sposób, aby klienci nie musieli długo czekać na swój wóz nawet przy zamawianiu egzemplarza z gamy G manufaktur.

Pozdrawiam Czytelników KlassikAuto.pl
Tomasz Mucha
e-mail: [email protected]