Tym razem prezentujemy książkę niemieckiego wydawnictwa GeraMond, której tytuł zaprasza nas do świata formy Mercedes-Benz oraz motoryzacyjnych rarytasów tej marki, tj. prototypów, unikatów i samochodów produkowanych w krótkich seriach.

W pierwszych słowach już dowiadujemy się, że aby poznać tego typu pojazdy należy cofnąć się do początków współpracy Carla Benza i Gottlieba Daimlera oraz ich pierwszego samochodu napędzanego benzyną. Na dalszych stronach opisane są trendy, samochody marzeń, pojazdy badawcze, projekty, samochody wyścigowe oraz te, przeznaczone do bicia rekordów. Oczywiście nie zapomniano o pojazdach przeznaczonych do rajdów drogowych, wodnych i powietrznych. W takiej kolejności uporządkowano treść książki, a w każdej z części omawiane są wybrane modele, ich krótka historia wraz ze wskazaniem wyjątkowości i oryginalności konstrukcji lub zastosowanych rozwiązań. Poznając unikatowe samochody, prototypy, mamy okazję także znaleźć informacje dotyczące inżynierów, projektantów i twórców tych maszyn.

Opracowanie, liczące 165 stron, jest także doskonałe pod względem edytorskim, a historię tej wyjątkowej marki uzupełniono bogatym materiałem fotograficznym. Obok zdjęć, ukazujących poszczególne modele, czytelnik znajdzie krótkie zestawienie najważniejszych informacji o danym samochodzie, tj.: okres produkcji, liczbę cylindrów, pojemność i moc silnika, maksymalną prędkość (km/h) oraz liczbę wyprodukowanych pojazdów.

Autorem publikacji jest Christof Vieweg, dziennikarz motoryzacyjny oraz twórca ponad 40 książek z tej dziedziny. Jego opracowania cechuje szeroka wiedza i umiejętność atrakcyjnego przedstawienia, zarówno historii, jak i przyszłci samochodów. Z pewnością warto sięgnąć do innych jego publikacji, wydanych także przez GeraMond: „The Volkswagen File”, „Mercedes Tail Fin”, „Mercedes Dash Eight”,  czy „Volkswagen Raritäten: Prototypen, Forschungswagen, Studien”

Jest to ciekawa propozycja na rynku wydawnictw motoryzacyjnych i może być równie atrakcyjna dla osób nieznających języka, ze względu na zebranie w jednym tomie unikatowych zdjęć wielu pojedynczych modeli marki Mercedes-Benz.

Książka dostępna jest na terenie Niemiec oraz na stronach internetowych księgarni. Można także znaleźć podobne publikacji dotyczące marki Audi.