Muzeum Mercedes-Benz jest punktem obowiązkowym dla miłników zabytkowej motoryzacji, wysublimowana forma budynku, nietuzinkowa ekspozycja i prezentacja a przede wszystkim legendarne samochody, które trzeba zobaczyć.

Budynek, w którym mieści się muzeum został zaprojektowany przez UNStudio van Berkel & Bos z Amsterdamu, w każdy piątek odbywają się specjalne wycieczki dotyczące architektury muzeum. Zamysłem autorów było nawiązanie do helisy DNA, zwiedzanie rozpoczyna się od najwyższego piętra, skąd rozchodzą się spiralnie w dół dwie drogi zwiedzania i tematyczne ekspozycje – wystawa dzieli się na Legendy i Kolekcje. Legendy opowiadają chronologicznie historię marki Mercedes-Benz, kolekcje to opowieść o różnorodności pojazdów.
Muzeum Mercedes-Benz (2) Muzeum Mercedes-Benz (3) Muzeum Mercedes-Benz (1)

Wejście główne do budynku prowadzi nas bezpośrednio do kas, wchodzący z parkingu muszą przejść przez sklep i schodami ruchomymi wjechać na poziom 0, gdzie znajdują się kasy i skąd zaczyna się zwiedzanie. Przygoda z „Gwiazdą” rozpoczyna się od wycieczki widną, która niczym kapsuła czasu przenosi nas na najwyższy poziom, wychodząc z niej zobaczymy konia. Spiralna droga prowadzi nas przez niezwykłą historię motoryzacji i narodziny samochodu w roku 1886, możemy podziwiać najstarszego istniejącego Mercedesa – Simplex z 1902 roku.
Muzeum Mercedes-Benz (4) Muzeum Mercedes-Benz (5) Muzeum Mercedes-Benz (6)

Warto zaplanować kolejność zwiedzania, czy łączymy szlaki Legend i Kolekcji splatając je, czy oglądamy wystawy systemowo – jedna po drugiej. Samochody prezentowane w ramach Legend ujęte są w 7 kolekcjach od 1886 do 1982 roku oraz ekspozycje „zero emisji” i „wyścigowe legendy”. Dla żądnych rajdowych wrażeń za dodatkową opłatą (4 Euro) można skorzystać z symulatora jazdy rajdowej – w kapsule odwiedzimy najsłynniejsze tory i wyścigi samochodowe, dobra zabawa gwarantowana. Kolekcje obejmują 5 wystaw tematycznych: Podróżnicy, Pomocnicy, Przewoźnicy, Celebryci i ekspozycje specjalne – czasowe.
Muzeum Mercedes-Benz (7) Muzeum Mercedes-Benz (8) Muzeum Mercedes-Benz (9) Muzeum Mercedes-Benz (10) Muzeum Mercedes-Benz (11)

Jest to jedyne muzeum na świecie, które dokumentuje 125 lat historii marki począwszy od pierwszego dnia. Na dziewięciu poziomach obejmujących 16.500 metrów kwadratowych zgromadzono 160 pojazdów i ponad 1500 eksponatów. Mercedes-Benz Muzeum odwiedziło do września 2013 roku ponad 5,5 miliona gości, czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00 (kasy biletowe zamykane są o godzinie 17.00). Bilet normalny kosztuje 8 Euro, ulgowy 4 euro (dzieci poniżej 15 roku życia wchodzą bez opłaty). Ciekawostką jest darmowy parking przed głównym wejściem dla pojazdów zabytkowych – kierowcy wcześniej powinni zgłosić swoją wizytę w centrum obsługi.
Muzeum Mercedes-Benz (12) Muzeum Mercedes-Benz (13) Muzeum Mercedes-Benz (14) Muzeum Mercedes-Benz (15) Muzeum Mercedes-Benz (16) Muzeum Mercedes-Benz (17)

Muzeum jest ciekawie zorganizowane, ekspozycje aut zachwycają, historia opowiedziana jest w interesujący sposób, godne polecenia nie tylko dla fanów marki Mercedes.
mapa