W tym roku przypada 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Z tej okazji Klub Zabytkowych Mercedesów Polska organizuje specjalne spotkanie w dniach 15-17 września 2023 r. W sobotę 16 września klasyczne samochody spod znaku gwiazdy będzie można zobaczyć na rynku i zamku w Toszku (godz. 11:30-13:30) oraz w pałacu w Pławniowicach (14:00-15:30). Kulminacyjnym punktem programu będzie konkurs elegancji z udziałem publiczności, który odbędzie się na terenie pałacu w Koszęcinie w godzinach 16:30-19:00. Z załogami
w zabytkowych Mercedesach będą podróżować członkowie zespołu Śląsk przebrani w ludowe stroje.

Początki działalności Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny datuje się na 1953 rok. Od tamtej pory przewinęło się przez niego kilka pokoleń pedagogów oraz tysiące młodych ludzi. Dziś to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych – ambasador polskiej kultury oraz propagator jej ludowego wymiaru. Zespół daje około 200 koncertów rocznie, jest ceniony za bogactwo repertuaru, a za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa śląskiej kultury na tle spuścizny innych regionów kraju.

A ponieważ Klub Zabytkowych Mercedesów Polska jest silnie związany ze Śląskiem – właśnie tutaj został założony, narodził się pomysł uczczenia okrągłej rocznicy zespołu specjalnym zlotem. Spotkanie odbędzie się w dniach 15-17 września 2023 r. Weźmie w nim udział około 50 samochodów, wyprodukowanych w okresie od lat 30. do lat 90. ubiegłego stulecia.

Na sobotę 16 września zaplanowano otwartą część zlotu z udziałem publiczności i postojami w trzech malowniczych miejscach. W godzinach 11:30-13:30 klasyczne Mercedesy będzie można podziwiać na rynku i zamku w Toszku. Później załogi przejadą do zespołu pałacowo-parkowego w Pławniowicach, ze zjawiskowym pałacem w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Tradycyjnie gwoździem programu będzie konkurs elegancji, który odbędzie się w godzinach 17:30-19:30 na terenie pałacu w Koszęcinie, gdzie znajduje się baza zlotu. To jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Jak zawsze poszczególne załogi wystąpią w strojach z epoki, z której pochodzą ich samochody. Na wieczór zaplanowano występy artystyczne zespołu Śląsk. W ciągu dnia jego członkowie będą podróżować razem z uczestnikami zlotu ubrani w ludowe stroje.

Pozdrawiam KlassikAuto.pl
Tomasz Mucha
e-mail: [email protected]

Od Redakcji:
Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń wszelkich wydarzeń motoryzacyjnych. Wystarczy mail na adres: [email protected]

Kalendarz imprez

Zapraszamy do regularnego odwiedzenia największego w Polsce kalendarza imprez motoryzacyjnych. Wszystkie wydarzenia motoryzacyjne na cały rok są tutaj: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny

Warto skorzystać również z naszego patronatu medialnego. Tutaj są podstawowej informacje: https://klassikauto.pl/zasady-obejmowania-patronatow-przez-klassikauto-pl/