W dziale Publikacje prezentujemy tym razem nieco inną książkę ze świata motoryzacji. To „historia, którą czyta się jak thriller”.

„Gdy we wrześniu 2015 roku rozpoczęła się afera spalinowa związana z tzw. „czystym dieslem” Volkswagena, z dnia na dzień największy producent samochodów na świecie stał się symbolem chciwości i kłamstwa. Klienci byli oburzeni, inwestorzy wpadli w panikę, a firma musiała stawić czoło widmu bankructwa.”

Autor „opisuje długą drogę Volkswagena od skromnego nazistowskiego „samochodu dla ludu” aż po dni chwały – powstanie jednej z najbardziej prestiżowych globalnych marek, która chlubi się ekologicznym wizerunkiem. Maluje też żywe portrety osób odpowiedzialnych za sukces koncernu, Ferdinanda Piëcha oraz Martina Winterkorna, stawiając tezę, iż to ich nienasycona ambicja zmusiła pracowników do sięgnięcia po nielegalne metody.

Ewing przedstawia mechanizm wielkiego skandalu: to, jak kultura „sukcesu za wszelką cenę” doprowadziła do jednego z największych oszustw w dziejach biznesu, grożącego wręcz niewyobrażalnymi konsekwencjami gospodarczymi. Przyszłość jednej z najpotężniejszych firm świata pozostaje niepewna, my zaś mamy wyjątkową sposobność przyjrzeć się historii wizerunkowej katastrofy Volkswagena”.

W książce zamieszczono także przekrojowe kalendarium budowy imperium Volkswagena (najważniejsze daty), przypisy oraz indeks osób i pojęć.

Jack Ewing – niemiecki dziennikarz, przez ponad dekadę był korespondentem czasopisma „BusinessWeek”, od 2010 pracuje w „New York Timesa” jako europejski korespondent do spraw gospodarczych, w tym przemysłu motoryzacyjnego. Mieszka we Frankfurcie.

Książka nadal dostępna w księgarniach internetowych.

Źródło: https://www.rebis.com.pl/pl/book-szybciej-wyzej-dalej-jack-ewing,SCHB08482.html