Kupiłem tego oldtimera 1 marca 2022 roku. Był niekompletny i zniszczony. Ten automobil to Renault Freres z 1906 roku. Nie szukałem go. To starszy człowiek szukał kogoś, kto potrafi przywrócić do życia ten zaniedbany od dziesięcioleci pojazd.

Stary ale jary

Rama oraz elementy jezdne, w tym silnik i skrzynia biegów były w zaskakująco dobrym stanie. Silnik udało się odpalić przy pomocy dużej wiertarki. Jest to dwucylindrowy, dolnozaworowy silnik chłodzony wodą z iskrownikiem firmy Bosch, generujący niesamowite 8 KM z 1060 ccm pojemności.

 

Prosta technologia

Jako że jestem z zawodu blacharzem samochodowym dałem radę pokonać trudności z wymianą poszycia blach zewnętrznych karoserii, które to blachy łączone są za pomocą gwoździ do drewnianego stelażu nadwozia. Błotniki, które były w opłakanym stanie wystarczyło „poklepać”.

Kołodziej – kto to?

Sporym problemem było wykonanie mosiężnych elementów chłodnicy oraz dorobienie, na podstawie fotografii, maski silnika. Brak było piast kół. Zaprojektowałem je i zleciłem wykonanie tokarzowi, który był również pomocny przy obróbce drewnianych elementów kół. Surówkę szprych oraz elementów zewnętrznych drewnianych kół dostałem przy zakupie auta. Musiałem stać się na chwilę kołodziejem.

Lakierowanie oddałem w ręce moich przyjaciół lakierników. Tapicerkę wnętrza oraz dachu dorobił, w/g mojego projektu zaprzyjaźniony tapicer.

Wielkie dzięki wszystkim, którzy mi pomagali. Pierwszą przejażdżkę wykonałem po roku od zakupu. Frajda niesamowita. Obecnie to retro auto znajduje się w muzeum Tamte Lata w Zgierzu.

Po zakupie byłem przerażony zakresem prac do wykonania, ale powoli, powoli brnąłem do przodu. Jako blacharz sporo pracowałem przy zabytkowych pojazdach np. W-wa, W-w pick-up, Syrena, Mercedesy oraz wiele innych. Ale było warto. Wbrew pozorom odbudowa i renowacja przedwojennych samochodów nie jest taka trudna. Mam teraz ogromną radość z posiadania i jazdy tym oldtimerem.

Pozdrawiam całe KlassikAuto.pl i Czytelników
Marek Koszałko z Hrubieszowa

A chcesz wiedzieć więcej?

Warto zerknąć też do tego artykułu: https://klassikauto.pl/renault-ax-1909/

Napisz do nas

Zapraszamy Państwa, aby na bieżąco dzielić się z nami swoją wiedzą i informacjami nt. remontu / renowacji swojego samochodu. Napiszcie, jak wyremontowaliście swój samochód. Można posłużyć się przykładowymi pytaniami z niniejszego konkursu. A chętnie w zamian przekażemy Wam upominek.

Laur KlassikAuto

Przy okazji – zbieramy informacje, aby w przyszłci oznaczyć na mapie Polski miejsca, gdzie znaleźć można dobre warsztaty samochodowe dla klasyków. Najlepsi będą mogli ubiegać się o „Laur KlassikAuto.pl„. Będzie to też okazja do zaprezentowania się szerszemu gronu potencjalnych klientów.