Jako imprezę towarzyszącą dniom Rudy Śląskiej w dniu 16 czerwca na terenie miasta odbył się „Zlot motocykli i samochodów zabytkowych”. Miejscem zbiórki była zajezdnia autobusowa  w Rudzie Śląskiej znajdującej się przy ul. Solidarności.


Stamtąd po godz. 14.00 pod eskortą policji cała kawalkada pojazdów wyruszyła na paradę ulicami miasta, aby następnie dotrzeć pod jedno z rudzkich centów handlowych, gdzie pojazdy zostały ustawione na parkingu. Była to dobra okazja do podziwiania wszystkich aut oraz do wymiany doświadczeń i porozmawiania o wspólnej pasji.

Na parkingu pod centrum handlowym zebrało się mnóstwo gości i mieszkańców, którzy przyszli podziwiać te ruchome zabytki, a przy okazji porozmawiać z właścicielami i zrobić sobie zdjęcia. Niestety w naszym społeczeństwie ciągle brakuje jeszcze odrobiny wyczucia, żeby nie powiedzieć kultury. Duża część oglądających nie pytając właścicieli szarpała za klamki wsiadając do środka bez pozwolenia. Potem dotyka się wszystkiego. Dzieci w butach skakały po tapicerkach. Smutne to, ale mam nadzieję, że z czasem zachowanie oglądających nasze piękne oldtimery się zmieni.

Na rudzkiej imprezie można było zobaczyć zarówno samochody, jak i motocykle. Frekwencja była dość duża, zjechało się ok. 50-60  załóg. Cała impreza zakończyła się ok. godz. 17.00 wręczeniem nagród za najładniejszy pojazd wybrany przez uczestników zlotu oraz przez przybyłych gości.