Jestem szczęśliwym posiadaczem jedynego, wyprodukowanego prototypu ciężarówki wojskowej: STAR 1344. Jest to pojazd zbudowany w roku 1991. Była to całkowicie nowa konstrukcja z rodka Badawczo Rozwojowego FSC.


Samochód otrzymał zupełnie nową, mocniejszą ramę nośną, nowe szerokie, prototypowe mosty napędowe, nowy dwustopniowy reduktor, dzięki któremu można napęd przedniego mostu załączać podczas jazdy.

Kabina została dodatkowo wyciszona, ma niski tunel nad silnikiem. Pojazd otrzymał felgi aluminiowe z dużym ogumieniem 14.00R20 Continental Condor.
Nigdy w Starach nie były stosowane tak duże koła (dlatego mosty zostały wzmocnione i poszerzone). Zamontowano gruntownie zmodernizowany, turbodoładowany silnik T359 MDK. Silnik oficjalnie miał mieć moc 180 KM. Ten egzemplarz testowy wg specjalistów WITPIS ma 200 KM. Pojemność 6.8 L. Pojazd posiada elektropneumatyczne sterowanie napędami oraz blokadami mostów.

Samochód został przekazany na testy do Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej I Samochodowej w Sulejówku. Tam też w 1992 roku zaprezentowano go prasie motoryzacyjnej. Opinie były pozytywne. Chwalono go za zwrotność, doskonały stosunek mocy do masy i znakomite właściwości terenowe.

Niestety w latach 90. fabryka została przejęta przez koncern MAN i 1344 został skreślony z listy produkcyjnej. Stał w hali WITPIS 20 lat.

Pojazd nigdy nie był remontowany, ponieważ jest w stanie idealnym. Przebieg jest znikomy. Jedynie został poddany drobnej kosmetyce.  Stara użytkuję sporadycznie (zloty oraz przejażdżki).
O tej legendzie, że Star stoi w WITPIS wiedziałem od dłuższego czasu. Po skontaktowaniu sie z dyrekcją i zapewnieniu, że o pojazd będę dbał, po dłuższym czasie, udało mi sie go odkupić. Jestem bardzo zadowolony. Prawdziwy unikat!

Pozdrawiam Czytelników Portalu
Maciek Pawlus

Od Redakcji:
Zapraszamy naszych Czytelników, aby opisywać swoje różne historie związane z zabytkową motoryzacją. Ciekawe przypadki nagrodzimy i opublikujemy. A co można u nas otrzymać, znajduję się między innymi tu: https://klassikauto.pl/kategoria_gielda/inne/ .