Jak co roku, już od 5 lat Rada Rodziców Zespołu Szkół Samochodowych, funduje najlepszym uczniom, wycieczkę poza granice naszego kraju.

W latach nieparzystych jej główną atrakcją są Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne we Frankfurcie (Niemcy), natomiast w parzystych – poza walorami turystycznymi – zwiedzanie Fabryki VW – Skoda oraz muzeum Skoda w Mladej Boleslav w Republice Czeskiej.

W dniach od 19.IX do 21.IX 2012r., najlepsi uczniowie każdej klasy gliwickiej Samochodówki, mieli możliwość skorzystać z tej atrakcyjnej nagrody. Wszak wycieczka była uhonorowaniem tych uczniów, którzy wyróżnili się w rożnych dziedzinach życia szkoły, umiejętnościami, zdolnościami i zaangażowaniem ponadprzeciętnym na tle klasy i szkoły. W wyjeździe brało udział 44 uczniów.

Po zwiedzeniu Skalnego Miasta (Adrspach), Szklarskiej Poręby i Pragi, trzeci dzień był przeznaczony na niestandardową lekcję Budowy Pojazdów i Historii Motoryzacji. Uczniowie po zapoznaniu się z całym procesem produkcyjnym w czeskiej fabryce Volkswagena, gdzie produkowane są m.in. samochody Superb, Octavia i Fabia, udali się do przyfabrycznego muzeum. Tam mogli zobaczyć samochody, które powstały w małym warsztacie mechanika Vaclava Laurina i przemysłowca Vaclava Klementa. W 1895 roku w Mladej Boleslav rozpoczęli oni produkcję rowerów, motocykli i samochodów.

Dziś Zakłady Skoda (które przejęły w 1925 roku produkcję Laurin & Klement) należą do ogólnoświatowego koncernu Volkswagen Group i nadal produkują samochody, które zdobywają światowe rynki…

Uczniowie gliwickiej samochodówki już teraz planują, jak utrzymać wysokie wyniki w nauce, aby w przyszłym roku zwiedzić kolejne, zagraniczne miejsca związane ze światową motoryzacją….

Tekst oraz zdjęcia: Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach
www.zssam-gliwice.pl

Od Redakcji KlassikAuto.pl: „Sukces jest do nauczenia”. Polecamy naukę w tej szkole!