W naszym dziale „Publikacje” tym razem sięgamy po książkę autorstwa Giles’a Chapmana – wielokrotnie nagradzanego pisarz i komentatora, zajmującego się branżą, historią i kulturą samochodów. Przez wiele lat pracował dla „Classic & Sports Car”, najlepiej sprzedającego się na świecie magazynu o klasycznych samochodach.

W prezentowanej publikacji przybliża on czytelnikom historię Volkswagena Garbusa (ang.: „Beetle”, niem.: „Käfer”). Od 1939 do 2003 roku sprzedano ponad 21,5 miliona egzemplarzy, „co czyni go najlepiej sprzedającym się modelem pojedynczego samochodu wszechczasów”.

Sukces tego modelu w świecie tak naprawdę rozpoczął się „(…) po drugiej wojnie światowej – i przy niewielkiej pomocy Brytyjczyków – VolksWagen naprawdę pomógł przeciętnemu człowiekowi wyruszyć w drogę samochodem zaprojektowanym przez wielkiego Ferdynanda Porsche. (…) Auto, które było niezawodne i dobrze zbudowane, najpierw wyznaczyło standardy w zakresie zadowolenia klientów w całej Europie, co spowodowało gwałtowny wzrost sprzedaży. Następnie pojawiło się w Ameryce Północnej, a ekonomiczny samochód z tylnym silnikiem, stał się kultowym hitem.”

Prezentowana książka ma niewielkie rozmiary (18,3 x 12,5 cm) i wydana w języku angielskim. Jest pięknie ilustrowana, a treść podzielono na kilka rozdziałów przybliżających historię i znaczenie tego pojazdu dla wielu użytkowników na całym świecie.

Publikacja godna polecenia, nie tylko miłnikom Garbusa, ale i fanom historii motoryzacji.

Książka dostępna w sprzedaży internetowej.

Więcej książek w dziale „Publikacje„.

Źródło opracowania: okładka i wprowadzenia do książki oraz strony internetowych: Empik, Amazon