W dniach 3-4 lipca 2019 roku mieliśmy olbrzymią przyjemność gościć na terenie woj. Zachodniopomorskiego i w jego stolicy – Szczecinie, uczestników „The 7th Peking to Paris Motor Challenge 2019”. Załogi biorące udział w rajdzie zostały powitane na terenie naszego województwa 3 lipca o godz. 11.01 w Skansenie Wojskowym w miejscowości Zdbice.

Następnie zawodnicy udali się na lotnisko w Broczynie koło Czaplinka, gdzie odbyła się specjalna próba sportowa „jazdy na regularność”. O godz. 12.30 pierwsza załoga pojawiła się w Pałacu Siemczyno na lunch. Następnie przez Drawsko Pomorskie uczestnicy udali się w kierunku Szczecina. O godz. 16.16 pierwszy samochód i jego załoga zameldowali się na mecie 32 etapu rajdu na Szczecińskiej Łasztowni tuż obok najnowocześniejszej mariny, co było kapitalnym podkreśleniem morskiego charakteru naszego miasta. Tutaj nastąpiło uroczyste powitanie załóg biorących udział w rajdzie, każda z nich meldowała się na specjalnej rampie, a wszystko to w otoczeniu zieleni, flag państw z których pochodzili poszczególni zawodnicy, balonów i bram i z profesjonalnymi prowadzącymi, którzy przepytali każdą załogę o m.in. przygody i wspomnienia z trasy rajdu.

Zawodnicy byli zachwyceni polską gościnnością i naszym pięknym krajem. Niestety kilkanaście tysięcy kilometrów pokonanych przed dotarciem do Szczecina skróciło nieco listę startową i nie wszystkie załogi pojawiły się na mecie tego odcinka. Tuż obok odbył się specjalny zlot oldtimerów ze Szczecina i okolic, w ten sposób miłnicy „starej motoryzacji” powitali załogi Rajdu Pekin-Paryż. Liczba ludzi, którzy przyszli podziwiać te wspaniałe i wiekowe samochody i ich dzielne załogi przerosła nasze oczekiwania.

W dniu następnym o godz. 7.31 wystartował pierwszy zawodnik do próby sportowej „jazda na regularność” na Wałach Chrobrego, czyli w najpiękniejszym i najbardziej reprezentacyjnym miejscu Szczecina. Meta próby była jednocześnie startem do kolejnego – 33 już etapu rajdu. Wały Chrobrego zostały zamknięte dla ruchu, aby próba była bezpieczna, a mieszkańcy przybyli na miejsce mogli w spokoju obejrzeć zmagania załóg startujących w rajdzie. Kręta trasa, ostre zakręty, zmienna nawierzchnia i duża różnica wysokości mocno dały się we znaki samochodom i ich załogom. Zarówno pilot jak i kierowca musieli się bardzo mocno napracować, aby obydwie pętle przejechać w wyznaczonym przez organizatora czasie. Szczecińskie Wały Chrobrego urastają już do miana kultowego „odcinka specjalnego” i przez Endurance Rally Association zostały porównane do wyścigu w Monte Carlo.

Nie po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie po raz ostatni, to wspaniałe miejsce zapisuje się w pamięci wszystkich załóg i kibiców mocno oklaskujących ich zmagania. Do zobaczenia podczas kolejnej imprezy.

Z poważaniem
Leszek Gabryelski
Rzecznik prasowy odcinka zachodniopomorskiego Rajdu Pekin – Paryż