25 sierpnia 2019 roku w pięknym i malowniczym miasteczku Celle w Dolnej Saksonii, w północnej części Niemiec, już po raz szósty odbył się zlot pojazdów zabytkowych „Oldtimer + Fachwerk”. Pojazdy można było podziwiać na tle urokliwych domów z muru pruskiego oraz Zamku, w parku pałacowym i ogrodzie francuskim.


Wydarzenie organizowane jest co dwa lata, zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia, a jego organizacja pochłania około roku czasu, stąd też dwuletni odstęp czasowy pomiędzy edycjami. Organizatorami zlotu są CTM Celle Tourismus Marketing Gmbh oraz stowarzyszenie Oldtimerfreunde Celle. W tym roku event wsparło Sparkasse Celle oraz Stadtwerke Celle GmbH, a przy organizacji pomogło około 70 wolontariuszy pomocników.

Zlot cieszy się dużą popularnością. Podczas tegorocznej edycji stawiło się około 1500 pojazdów (o 300 więcej niż dwa lata temu) oraz kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Ciekawostką jest, że osoby odwiedzające były zobowiązane do pozostawienia swoich pojazdów na parkingach na granicy miasteczka, skąd mogli dostać się do centrum zabytkowymi autobusami w niepowtarzalnej atmosferze. W Celle, w dzień eventu otwarto liczne restauracje, kawiarnie i stragany z jedzeniem.
„Oldtimer + Fachwerk” to bogactwo marek i mieszanka pojazdów. W tym roku najstarszym samochodem był Hupmobil Runabout z 1909 roku.

Na spotkaniu można było spotkać m.in. ikony takie jak Mercedes 190 i 300 SL, Porsche 356 oraz 911, a także Ferrari Dino, Maserati Mistral czy pięknego Borgwarda. Na event przyjechały również niemieckie klasyki BMW, Opla lub Volkswagena, brytyjskie produkcje – Jaguar, Aston Martin oraz Triumph, włoskie pojazdy Lancia, Fiat, Alfa Romeo oraz francuskie marki – Citroen, Renault lub Simca. Oczywiście to nie cała lista obecnych marek samochodów.

Na wydarzeniu można było podziwiać również zabytkowe autobusy z lat 50. i 60. ubiegłego wieku oraz ciężarówki, ciągniki, pojazdy straży pożarnej. Pojawiły się także motocykle, wyprodukowane w czasie od lat dwudziestych do lat osiemdziesiątych XX wieku.

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję w 2021 roku. Może się wybierzecie?
Krótki filmik z 5. edycji zlotu, która odbyła się w 2015 roku.
https://www.youtube.com/watch?list=FLUYM6PC1Fl88_ogVtIojbzg&v=O55Pp91un80

Pozdrawiam Społeczność KlassikAuto.pl Premium Klub
Waldemar Preis z Duisburga

https://www.celle-tourismus.de/veranstaltungen/oldtimer-fachwerk.html
https://celler-presse.de/2019/08/21/oldtimer-fachwerk-2019-das-wohl-schoenste-oldtimertreffen-norddeutschlands-am-25-august-2019/
https://www.celle-tourismus.de/veranstaltungen-in-celle/oldtimer-fachwerk.html
https://schoene-heide.de/event/celle-oldtimer-und-fachwerk/
https://www.facebook.com/events/celle-niemcy/oldtimer-fachwerk/2063614517050608/