Luksusowe auto klasy premium to marzenie niejednego kierowcy. Nic więc dziwnego, że gdy tylko nadarza się okazja kupna takiego pojazdu, wiele osób nie zastanawia się nad tym zbyt długo. Warto jednak pamiętać, by do takiego zakupu również podejść ostrożnie. Oto kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Pamiętaj o kosztach

Podstawowym czynnikiem warunkującym to, czy weźmiemy pod uwagę zakup używanego auta premium, będzie oczywiście jego cena. Kilkuletni Bentley lub Mercedes wciąż prezentuje się świetnie, natomiast koszt takiego zakupu będzie stosunkowo niższy w porównaniu z nowymi modelami. W pierwszych latach użytkowania wartość samochodu może spaść nawet o 50%.

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jednak przyjrzeć się dodatkowym opłatom. Tu wchodzi w grę m.in. ubezpieczenie, które może być stosunkowo wyższe w przypadku aut luksusowych. Przed dokonaniem transakcji upewnijmy się, że nie będzie to koszt zbyt obciążający naszą kieszeń. Kupiony samochód może też wymagać np. wymiany drobnych części. Tutaj też należy spodziewać się wzrostu kosztów w porównaniu ze standardowymi autami.

Auto klasy premium – gdzie kupić?

W przypadku samochodów używanych w grę wchodzi wiele możliwości zakupu. Sprzedawcy wystawiają je na portalach ogłoszeniowych, auta premium znajdziemy też w komisach oraz wyspecjalizowanych salonach. Którą z tych opcji wybrać?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie trzecia opcja. Salony specjalizujące się w sprzedaży aut z segmentu premium to pewność, że pojazd jest w możliwie jak najlepszej kondycji. W takich miejscach samochody przechodzą specjalistyczne badania diagnostyczne, zanim trafią do sprzedaży. Przy zakupie otrzymujemy również pełną dokumentację. Niestety, sytuacja nie zawsze wygląda tak samo podczas kupna w komisie lub od poprzedniego właściciela. Ci mogą nie być świadomi pewnych usterek lub specjalnie zatajać niektóre kwestie. Cena takiej transakcji jest zbyt wysoka, żeby pozwolić sobie na kupowanie kota w worku.

Dostępność serwisów

Auto klasy premium wymaga również specjalistycznej opieki. W końcu Bentleya kupionego za kilkaset tysięcy złotych nie oddamy w ręce pierwszego lepszego mechanika. Eksploatacja niektórych części w samochodach luksusowych może być większa ze względu np. na duże osiągi. Wszystkie wymienione części powinny być sprowadzane z pewnych źródeł, najlepiej prosto z fabryki producenta. Ponadto serwisanci powinni dysponować nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Wykrycie usterki w Bentleyu nie jest łatwe. Nie wystarczy zajrzeć pod maskę, by zlokalizować problem. Dlatego upewnijmy się, że w okolicy znajdziemy warsztat, który specjalizuje się w danej marce. Może to być autoryzowany lub niezależny serwis Bentley. Ważne jest, byśmy mogli jak najszybciej skorzystać z jego usług, bez potrzeby transportowania auta kilkaset kilometrów dalej.