• Właśnie mija 70 lat od powstania wewnętrznego działu projektowego Bentley Motors w Crewe.
  • Pierwszym modelem marki Bentley zaprojektowanym przez zespół w 1951 roku był R-Type Continental.
  • Proces tworzenia kultowych modeli brytyjskiej marki ewoluował od modeli wykonanych z wosku i malowanych akwarelami do wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
  • Dział projektowy Bentley Motors rozrósł się 10-krotnie w ciągu ostatnich 20 lat, aby sprostać stale rosnącym potrzebom klientów.

Bentley Motors świętuje 70. rocznicę powstania własnego działu projektowego. Pierwszym samochodem brytyjskiej marki zaprojektowanym w Crewe był R-Type Continental w 1951 roku, za który odpowiadał John Blatchley. Wcześniejsze doświadczenia Johna obejmowały m.in. pracę na stanowisku głównego projektanta w firmie Gurney-Nutting produkującej części nadwozia, w której był odpowiedzialny za powstanie kultowego „Blue Train”.

Od modelu do pojazdu
Głównym obowiązkiem działu projektowego w latach 50. było przekazywanie nowych pomysłów projektowych. Udało się to osiągnąć dzięki akwarelowym, malowanym ręcznie szkicom. Były one następnie odtwarzane w skali lub pełnowymiarowych rysunkach technicznych przedstawiających boki, przód, tył, rzuty i przekroje wzdłuż nadwozia, aby przekazać modelarzom formę nowego samochodu.

Współcześni projektanci stosują te same procesy. Aby zwizualizować rysunki w trzech wymiarach, metalowa konstrukcja pokrywana jest plastycznym materiałem (historycznie woskiem, współcześnie gliną), a następnie dokładnie kształtowana, aby oddać formę nowego pojazdu. Pomiary można było pobrać z modelu i upewnić się, że rysunki są reprezentatywne.

Obecnie ramiona pomiarowe i urządzenia skanujące umożliwiają szybszą ocenę modeli trójwymiarowych z dokładnością do setnych części milimetra oraz dostarczają dane w postaci wydruków numerycznych lub danych w chmurze przesyłanych bezpośrednio do studia projektowego w celu natychmiastowego wirtualnego odniesienia. Mimo to nadal są wykonywane pełnowymiarowe modele, zapewniające, że wszystkie drobne szczegóły są idealnie dopracowane przed dopuszczeniem do produkcji.

– W studio w Crewe powstały kultowe modele marki Bentley. Piękne samochody, które przetrwały próbę czasu i są inspiracją dla naszych współczesnych projektów – komentuje Andreas Mindt, dyrektor ds. projektowania firmy Bentley. – Nasz zespół projektantów jest teraz zaangażowany w kolejne duże przedsięwzięcie – stworzenie pierwszego BEV firmy Bentley. Wiąże się to z przekształceniem klasycznych form i detali charakteryzujących markę w naprawdę przyszłciowy projekt. Co więcej, samochód ten musi być zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju w wielu obszarach niż tylko w kwestii napędu elektrycznego. Dlatego też badamy możliwości użycia różnych materiałów, ich recyklingu oraz nowych sposobów pracy, aby zapewnić, że samochód będzie miał niski ślad węglowy przez cały cykl swojego życia. To będzie zupełnie nowy rozdział w historii Bentley Design.

Samochody i o wiele więcej
Patrząc w przyszłość można się spodziewać, że design będzie odgrywał większą niż kiedykolwiek wcześniej rolę oraz dokładnie odpowiadał na potrzeby stylu życia klientów. Dlatego zespół projektowy w Crewe podjął współpracę także z innymi luksusowymi producentami z zamiarem przeniesienia języka projektowania marki Bentley na inne obszary poza samochodami. Tak powstała m.in. kolekcja mebli Bentley Home, którą można dopasować do indywidualnych upodobań dzięki mnogości materiałów wykończeniowych, takich jak wykwintne skóry czy drewniane forniry.

Inny projekt realizowany przez projektantów Bentley to pierwsze na świecie rezydencje marki, które będą znajdować się w Sunny Isles Beach w Miami. Wieżowiec mieszkalny zbudowany z myślą o właścicielach luksusowych samochodów, będzie wyposażony m.in. w wielostanowiskowy garaż i opracowaną specjalnie na potrzeby obiektu windę samochodową.

Pozdrawiam miłników klasyków
Agnieszka Kłusek
[email protected]