• Bentley Blower Car Zero weźmie udział w programie wyścigowym zaplanowanym na 2023 rok.
  • Wydarzenia odbędą się od kwietnia do września na torach w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii.
  • Wcześniej prototyp Car Zero ukończył testy na dystansie 380 mil na torze Goodwood Motor Circuit, aby zweryfikować swoje możliwości w tempie wyścigowym.
  • Samochód przystąpi do rywalizacji 93 lata od czasu zmagań kultowego Birkin Team Car nr 2 w Le Mans.

Pierwszy samochód z serii Blower Continuation firmy Bentley – znany jako Car Zero – ma nawiązać do historii swojego przodka, ścigając się w serii wydarzeń w 2023 r. Blower Car Zero wyjedzie na tory w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii, aby wziąć udział w zaplanowanych wyścigach, które sprawdzą jego osiągi i wytrzymałość.

Kontynuacja serii Blower

Samochód został opracowany dzięki połączeniu nowoczesnych danych pochodzących z zeskanowanych laserowo oryginalnych rysunków. Zarówno plany, jak i dane 3D zostały zaczerpnięte z 4,5-litrowego doładowanego Team Car nr 2 z 1929 r. — najsłynniejszego Bentleya na świecie i jednej z ikon Bentley Heritage Collection.

Modyfikacje umożliwiające Blower Car Zero udział w wyścigach były niewielkie i związane przede wszystkim z bezpieczeństwem. Obejmują one m.in. nowe reflektory, lusterka boczne, punkty holowania, gaśnicę i wyłącznik akumulatora. Samochód posiada teraz również Historyczny Paszport Techniczny (HTP), który poświadcza, że samochód kwalifikuje się do startu w imprezach sankcjonowanych przez FIA dla pojazdów zabytkowych.

Ścigając się Blower Car Zero chcemy pokazać osiągi, autentyczność i trwałość naszej serii Continuation. Udowodniliśmy już jakość inżynierii w samochodzie, przechodząc trudny, kilkugodzinny test podczas Goodwood. Teraz nadszedł czas, aby samochód stanął do rywalizacji w serii wyścigów. Wnioski z programu wyścigowego wykorzystamy w nadchodzącej serii Speed Six Continuation Series, dla której budowany jest pierwszy samochód inżynieryjny – komentuje Paul Williams, dyrektor techniczny firmy Mulliner.

Aby przygotować się do debiutu wyścigowego, Car Zero niedawno ukończył sześciogodzinny test wytrzymałciowy w pełnym tempie wyścigowym na torze Goodwood Motor Circuit. Prowadzony przez Stuarta Morleya (UK), samochód sprawował się bezbłędnie przez cały czas testu, pokonując 380 mil i osiągając średnią prędkość 83 mil na godzinę.

Oprócz Car Zero, 12 kolejnych samochodów z serii Blower Continuation zostało zamówionych przez Mulliner – dział personalizacji firmy Bentley. Osiem spośród nich zostało dostarczonych, a cztery są nadal w budowie. Niektóre z samochodów klientów będą rywalizować latem razem z Car Zero oraz oryginalnymi samochodami Bentley Team z lat 20. XX wieku w wyścigu Le Mans.

Harmonogram startów Blower Car Zero w 2023 roku:

Donington Park, Wielka Brytania, 29 – 30 kwietnia
Le Mans, Francja, 29 czerwca – 3 lipca
Spa, Belgia, 28 – 30 września

Wkrótce zostaną potwierdzeni kierowcy, którzy wezmą udział w programie wyścigów. Będą to doświadczeni dziennikarze motoryzacyjni oraz profesjonalni kierowcy wyścigowi.

Biuro prasowe Bentley
[email protected]