Opel Gliwice oraz KlassikAuto.pl świętują 150 lecie marki Opel!

Gdy 150 lat Adam Opel zaczynał swoja przygodę z techniką, konstruował maszyny do szycia. Gdy w 1895r. umierał jego firma zajmowała się produkcją rowerów. Ciekawe, czy podczas swojego życia kiedykolwiek pomyślał sobie, że jego firma stanie się jedną z największych w Europie, a nawet na świecie firm produkujących samochody?

Już na początku lat trzydziestych firma Opel połączyła się  z amerykańskim GM, przy współpracy z którym powstał luksusowy samochód osobowy Opel Super Six, w którym pod maską biło sześciocylindrowe serce, a napęd przekazywany był na tył za pomocą trzystopniowej przekładni.

Choć samochód był krótko produkowany, bo zaledwie niecałe trzy lata, powstało go ponad 4600 sztuk, co w owych czasach było dużym osiągnięciem. Taki wynik można chyba tłumaczyć tym, że po prostu za nie duże pieniądze można było kupić naprawdę porządny i luksusowy pojazd.

Pierwsze modele tego samochodu powstały pod koniec 1936 roku i co może się wydawać nieprawdopodobne, to właśnie jeden z  Opli Super 6, który wyprodukowany został właśnie w 1936 roku, znajduje się w Polsce, a dokładnie w Łodzi. Ale o szczegółach opowie nam sam właściciel Pan Marcin Wróblewski.

„Na co dzień zajmuję się ubezpieczeniami i to głównie samochodów. Napatrzyłem się i narobiłem wiele zdjęć współczesnych aut i w pewnym momencie stwierdziłem, że ja chciałbym mieć mniej popularny samochód. Na początku padło na Warszawę M20. Po blisko roku „rozglądania się” kupiłem właśnie taki samochód z 1958 roku (do renowacji praktycznie od podstaw). Było to w październiku 2008 roku. Okazało się, że wyremontowanie takiego auta wymaga bardzo dużo cierpliwości. Po ponad roku już wiedziałem, że będzie to trwało o wiele dłużej niż na początku przewidywałem.

No i wtedy tj. w grudniu 2009 roku natknąłem się  na ofertę sprzedaży Opla Super 6 z 1936 roku. To była „miłość od pierwszego spojrzenia”. W niedzielę zobaczyłem jego zdjęcia a w poniedziałek już go kupiłem. Samochód był już odrestaurowany na tyle, że wystarczyły drobne poprawki by móc nim jeździć już po ok. pół roku od zakupu. Przede mną, renowacją zajmowało się dwóch kolejnych właścicieli, ale im chyba zabrakło cierpliwości.

Natomiast dzięki „Opelkowi” ja nabrałem cierpliwości przy remoncie mojej garbatej Warszawy, która jeszcze nie jest gotowa. Mając Opla nie mam aż takiej psychicznej potrzeby szybkiego wyjazdu Warszawą.

Wracając do Opla – jest on naprawdę wyjątkowy – na ten moment przeszukując internet nie znalazłem drugiego takiego samochodu w Polsce.

Większość tego typu aut jeżdżących w naszym kraju to Citroeny wyprodukowane w późniejszych, powojennych latach. Opel Super 6 był bardzo nowoczesny jak na owe czasy. Właśnie przy tym samochodzie Opel zastosował po raz pierwszy silnik górnozaworowy (2473 cm3, 55 KM). To pierwsze „amerykańskie” auto wyprodukowane przez Opla na licencji General Motors.

Teraz ja korzystam z tego, że auto przypomina gangsterskie samochody z czasów Ala Capone i chętnie wykorzystuję tego typu stylizacje podczas jazdy tym samochodem a także na wszelkiego rodzaju paradach, zlotach i festynach, w których często uczestniczę.

Samochód ten reperuję sam z pomocą kolegi, który potrafi czynić cuda w tym temacie :). Generalnie nie musiałem szukać do niego części, wystarczyła na razie regeneracja tego, co było. Patrząc na portale aukcyjne itp. to na ten moment w Polsce części są nie do zdobycia. Pozostałe koszty eksploatacji to temat raczej nie do tego typu auta. W takich samochodach praktycznie nie jest ważne ile samochód pali. Po prostu wlewa mu się tyle ile on chce :) (prawdopodobnie ok. 10-12 litrów na 100km). Najczęściej jeżdżę nim prędkością ok. 50-60km/h. Gdy robiłem mały test to przy 90-ciu było mi szkoda trzeszczącego nadwozia i puściłem pedał gazu :).

Wadą, a raczej ciekawostką, jest w tym samochodzie to, iż nie posiada on zamków w drzwiach, ale w sumie to i tak nie za bardzo można by było go zostawiać  na ulicy  bez opieki :).  Niewątpliwą zaletą samochodu jest oczywiście jego wygląd, który zachwyca praktycznie wszystkich niezależnie od wieku. 

Samochód ten znacząco wpłynął również na rozwój mojej kolejnej pasji – fotografowania.  Zaczęło się od robienia zdjęć samego samochodu w ciekawych miejscach. Później doszły zdjęcia z pojedynczymi modelkami ubranymi w stylu retro, a teraz coraz częściej organizuję całe grupy modelek, fotografów i wizażystek bawiących się świetnie podczas tego typu sesji zdjęciowych.

Obecnie praktycznie nie wyjeżdżam Oplem bez aparatu, nawet wioząc Pary Młode do ślubu staram się znaleźć po drodze fajne miejsce i wygospodarować  trochę czasu na zrobienie kilku ciekawych zdjęć, które będą dla nich pamiątką na całe życie.”

Opel Super SIX :

Pojemność/liczba cylindrów:  2473 cm3 / 6 cyl.
kW/KM: 40,3/55
Pręd. max.: 115 km/h