Jak legalnie sprzedać samochód obywatelowi Ukrainy? Jeżeli właśnie przymierzasz się do sprzedaży auta Ukraińcowi, w tym artykule podpowiemy ci jakich formalności musisz dopełnić i o czym pamiętać aby transakcja była bezpieczna.

Z niedawnych szacunków wynika, że w Polsce mieszka i pracuje ponad 1 mln obywateli Ukrainy. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej dochodzi do różnych transakcji kupna-sprzedaży pomiędzy obywatelami RP, a przebywającymi w Polsce Ukraińcami. Nierzadko zdarza się, że na zamieszczoną w internecie ofertę sprzedaży samochodu, odpowie właśnie Ukrainiec.

Z formalnego punktu widzenia sprzedaż auta Ukraińcowi niewiele różni się od transakcji pomiędzy dwoma obywatelami RP, jeżeli zostanie zawarta na terenie kraju – dodaje Tomasz Wykowski redaktor naczelny serwisu motoryzacyjnego motoklub.pl.

Zanim jednak sfinalizujesz sprzedaż, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Krok po kroku podpowiemy ci, jak przeprowadzić taką transakcję.

Przygotowanie umowy kupna-sprzedaży samochodu

Jeżeli do sprzedaży samochodu ma dojść na terenie Polski, wystarczy przygotować umowę kupna-sprzedaży w języku polskim, według wzoru dostępnego w internecie. Jeżeli Ukrainiec będzie nalegał aby sporządzić umowę dwujęzyczną, odpowiedni wzór umowy polsko-ukraińskiej też można bez problemu znaleźć w sieci. Dwujęzyczna umowa zaoszczędzi Ukraińcowi kosztów związanych z tłumaczeniem przysięgłym. Nie ma jednak obowiązku, aby zawierać umowę w języku ukraińskim. To na kupującym spoczywa obowiązek przetłumaczenia umowy na swój język ojczysty. W przeciwnym wypadku nie będzie mógł zarejestrować samochodu w kraju swojego pochodzenia. Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla kupującego i sprzedającego.

Niezbędne elementy umowy kupna-sprzedaży auta

Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać dane identyfikujące strony transakcji, dane techniczne samochodu oraz miejsce, datę i godzinę jej zawarcia. Dane powinieneś zweryfikować na podstawie dokumentu tożsamości cudzoziemca. Obywatele Ukrainy nie posiadają numeru PESEL, dlatego do identyfikacji osoby może posłużyć numer paszportu lub numer NIP. Oto elementy, które muszą się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży samochodu:

  • dane osobowe stron, w tym imię i nazwisko, numer PESEL, numer paszportu cudzoziemca lub NIP,
  • marka i model samochodu,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • przebieg,
  • numer nadwozia,
  • data, godzina i miejsce transakcji.

Wraz z jednym egzemplarzem umowy podpisanym przez obie strony, Ukraińcowi powinieneś przekazać:

  • dowód rejestracyjny,
  • kluczyki,
  • kartę pojazdu,
  • ważną polisę OC.

Wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji urzędu miasta

Procedurę sprzedaży auta Ukraińcowi powinieneś zakończyć wizytą w wydziale komunikacji urzędu miasta właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Masz 30 dni od daty transakcji sprzedaży na wyrejestrowanie samochodu w urzędzie. Aby uniknąć odpowiedzialności za wykroczenia drogowe i inne zdarzenia, których może dopuścić się kupujący przed zarejestrowaniem samochodu w swoim kraju nie warto zwlekać z wyrejestrowaniem.

Wniosek o wydanie tablic tymczasowych

Sprzedający pojazd może złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wydanie tablic tymczasowych, ważnych przez 30 dni. Ich koszt to 112 złotych. Dodatkowym obciążeniem jest obowiązkowe czasowe ubezpieczenie, za które zapłacisz od kilkudziesięciu do 100 złotych. Decydując się na tablice tymczasowe pozbędziesz się zmartwień związanych z tym, że Ukrainiec dokona na „twoje konto” jakiegoś przewinienia na drodze lub nie zarejestruje w terminie samochodu na Ukrainie.

Zarejestrowanie samochodu przez Ukraińca w swoim kraju

Po zawarciu umowy Ukrainiec powinien udać się do swojego kraju, aby zarejestrować pojazd na swoje dane. W sytuacji, gdy nie zdecydujesz się na tablice tymczasowe, samochód opuści Polskę na oryginalnych tablicach rejestracyjnych. Może się zdarzyć, że nabywca poprosi cię o sporządzenie przed notariuszem upoważnienia do korzystania przez niego z zakupionego auta. Taki dokument pomoże mu uniknąć trudności na granicy. Przy przekraczaniu granicy cudzoziemiec będzie musiał uiścić cło, a do kosztów legalizacji auta na Ukrainie doliczyć jeszcze podatek akcyzowy i VAT.

Powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu

Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni od momentu sprzedaży samochodu musisz powiadomić o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym masz zawartą polisę OC i ewentualnie także AC. Zgłoszenie jest obowiązkowe, a ponadto chroni przed odpowiedzialnością za kolizje i inne zdarzenia drogowe spowodowane przez nabywcę pojazdu. Powiadomienie do ubezpieczyciela można wysłać mailem, tradycyjną pocztą, za pomocą e-formularza lub dokonać osobiście w siedzibie towarzystwa.

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy i VAT

Jeżeli jesteś osobą fizyczną (nie przedsiębiorcą) i pojazd został sprzedany po upływie 6 miesięcy od zakupu, nie musisz płacić podatku dochodowego ani VAT. W przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem pół roku od nabycia samochodu i została zrealizowana z zyskiem musisz rozliczyć się z podatku dochodowego, według stawki 18% lub 32%.

Jak widać, sprzedaż auta Ukraińcowi nie należy do szczególnie skomplikowanych procedur. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby w terminie zgłosić fakt sprzedaży do wydziału komunikacji i ubezpieczyciela. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie bezpośrednio po zawarciu umowy wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. W ten sposób, wraz z samochodem pozbędziesz się wszelkiej odpowiedzialności za zdarzenia dokonane przez nowego właściciela.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie: https://motoklub.pl/sprzedaz-samochodu