Po raz XIII odbył się Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych SIMP „Zamek w Rydzynie 2015”.

Tradycyjnie dwudniowa impreza rozpoczęła się 2 maja – rajdem turystycznym. Drugiego dnia uczestnicy Rajdu mogli wysłuchać wykładów związanych z motoryzacją a od południa zaprezentować pojazdy na Rynku w Lesznie.
Rydzyna (1) Rydzyna (2)

Na starcie stawiło się ponad 50 załóg. Trasa Rajdu „Zamek w Rydzynie” poprowadzona została przez Rydzynę (gdzie zorganizowano pierwszą próbę sprawnościową) – Dąbcze – Łoniewo – Osieczną, z kolejną próbą na czas – Lipno – Święciechowę – z metą na Rynku w Lesznie.

Auta miały do pokonania około 60 km, często bardzo wąskimi i krętymi uliczkami. Dodatkowym utrudnieniem był itinerer w stylu warszawskim (bez podanego dystansu) – czyli rodzaj mapy, który zawierał jedynie schematy skrzyżowań z zaznaczonym kierunkiem jazdy.
Rydzyna (3) Rydzyna (4) Rydzyna (6)

Pokonując trasę rajdu załogi musiały też odnajdować lokalizacje obiektów przedstawionych na zdjęciach oraz znaków ograniczenia prędkości 20 i 30. Dużo zadań i trudna trasa sprawiła, że na mecie w Lesznie zameldowały się 42 załogi, które zostały sklasyfikowane. Wygrała załoga Automobilklubu Ostrowskiego – Beata i Michał Bargiel, doświadczeni w rajdach zdobywcy pierwszego miejsca w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych 2014 w klasie po 1945.
Rydzyna (7) Rydzyna (8) Rydzyna (9) Rydzyna (10) Rydzyna (11)

Dzień zakończył się uroczystą kolacją na zamku, na której wręczono puchary i nagrody.

Kolejny dzień rozpoczął się wykładem dr Wojciecha Krugiełki – „Historia hamulca” oraz prezentacją polskiego motocykla żużlowego FIS. Następnie załogi pojechały na galę kończącą imprezę na Rynek w Lesznie, gdzie wręczono nagrody publiczności.
Rydzyna (17) Rydzyna (16) Rydzyna (15) Rydzyna (14) Rydzyna (13) Rydzyna (12)

Atrakcyjny plan imprezy i wyjątkowo sprzyjająca pogoda sprawiły, że Rajd cieszył się dużą popularnością zarówno wśród uczestników jak i widzów, a motoryzacyjnie spędzona majówka była ciekawą propozycją zagospodarowania wolnego czasu. Kolejny – XIV rajd – 2 maja 2016 roku.