Choć ostatnie wieści dotyczące sportowego, Polskiego Fiata 127p pojawiły się łamach naszego portalu prawie 2 lata temu – temat tego wyjątkowego egzemplarza powraca do nas jak bumerang. Jak obecnie miewa się przystosowany do wyścigów samochód? Czy zmienił się on bardzo przez ten stosunkowo niedługi czas? Tego wszystkiego dowiecie się czytając ten właśnie artykuł!

Zacznijmy od tego, że w samochodzie pojawił się nowy silnik. Jest nim wzmocniona jednostka napędowa o pojemności 1050 cm³ i mocy 75 KM, która przy tak niewielkiej masie własnej samochodu – jest w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Oryginalnie, motor ten był montowany w nieco nowszym Autobianchi A112 Abarth. Zawieszenie samochodu zostało specjalnie obniżone z myślą o sporcie. Zastosowano w nim system regulacji wysokości. Zmianom uległ także „kluczykowy” system odpalania auta. W najbliższej przyszłci właściciel Fiata 127p planuje zmienić w nim felgi. Kluczową kwestią w tej sprawie jest ich waga, która ma być jak najniższa. No, ale nie można też zapomnieć o włoskim stylu!

Podrasowany model 127p z dumą reprezentuje teraz swój zespół, którym jest Furman Rally Team. Pierwszy udział zadziornej wyścigówki w zawodach sportowych miał miejsce na samym początku sierpnia 2021 roku, kiedy to torze Autodrom Jastrząb rozgrywała się impreza Classicauto Cup. Jak twierdzi sama załoga Fiata: „Zbieraliśmy wtedy cenne doświadczenie oraz dane potrzebne do optymalnego ustawienia samochodu. Nie zostaliśmy sklasyfikowani z uwagi na niepełny udział w zawodach”.

Miesiąc później wóz uczestniczył już w V rundzie Liqui Moly Classicautocup, która odbywała się na terenie Motoparku Ułęż. Jak wspomina właściciel auta, Pan Łukasz Wojtal: „Tor Ułęż okazał się szybkim i wymagającym wyścigiem. Udało się nam ukończyć 4 z 6 przejazdów, zbierając doświadczenie oraz poprawiając czasy przejazdów. Na 4 przejeździe mieliśmy awarie skrzyni biegów, co ostatecznie wykluczyło nas z ogólnej rywalizacji z innymi zawodnikami. Jak się okazuje – aby rywalizować z najlepszymi, oprócz doświadczenia potrzebny jest również niezawodny sprzęt”.

Po oficjalnej inauguracji na Torze Łódź – planów na rok 2022 nazbierało się co nie miara! Właściciel wozu – Pan Łukasz Wojtal – planuje wystartować nim w całym sezonie Classicauto Cup oraz wziąć udział w słynnym Rajdzie Żubrów. Mamy wielką nadzieję, że wszystko pójdzie po dobrej myśli i Polski Fiat 127p z numerem nadwozia #25 znów pokaże na co go stać :) Całej załodze Fruman Rally Team życzymy szerokości  i samych sukcesów na torze!

Zdjęcia: Łukasz Wojtal, fanpage Polski FIAT 127p Sport, furmanrallyteam.pl