Amerykański rynek motoryzacyjny od dawna dzierży miano największego na świecie. Duża liczba mieszkańców oraz ich dobra sytuacja finansowa sprawia, że popyt na auta jest tam większy niż w całej Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że również w Europie, w tym Polsce, zainteresowanie modelami sprowadzanymi z tego kraju jest duże. Choć oba kontynenty dzieli ogromna odległość, a dolar jest mocną walutą, import samochodów z Ameryki, w tym uszkodzonych, może być opłacalny. Sprawdź już teraz, z czego to wynika, gdzie kupić pojazd w USA i jak sprowadzić go do Europy.

To nie jest tak trudne, jak się wydaje

Wbrew pozorom zakup oraz przywiezienie auta ze Stanów Zjednoczonych do Polski nie musi być trudnym zadaniem. Działanie na własną rękę wymaga oczywiście wiedzy i doświadczenia, ale z pomocą przychodzą profesjonalni pośrednicy. Takie firmy przejmą na siebie cały proces zakupu, włącznie z importem i dostarczeniem pojazdu do klienta.

Najlepszym miejscem na kupienie auta z USA jest aukcja samochodowa. W dobrej cenie można tam znaleźć zarówno modele stosunkowo nowe, jak i zabytkowe. Szczególnie dużą popularnością cieszą się samochody uszkodzone. Specyfika rynku motoryzacyjnego Stanów Zjednoczonych sprawia, że ich stan jest bardzo dobry, gdyż:

  • ich historia jest doskonale udokumentowana,

  • często nie są nadmiernie wyeksploatowane,

  • przebiegi są realne – w Ameryce „kręcenie” liczników jest traktowane jak przestępstwo federalne.

Jednak dlaczego auta sprowadzane z USA mogą być gratką dla Europejczyka, w tym Polaka, a ich import jest opłacalny?

Two old American 70s customized muscle cars with the hoods open on the show

Szansa na zakup prawdziwej perły

Zamożność amerykańskich obywateli sprawia, że większość kupowanych tam pojazdów jest bardzo bogato wyposażona. Co więcej, producenci często oferują w Ameryce modele unikalne dla tego rynku, np. z niedostępnymi w Europie silnikami. To właśnie takie auta są najczęściej sprowadzane z USA – zazwyczaj im wyższa wartość, tym import jest korzystniejszy. Opłacalność zakupu danego modelu możesz wyliczyć, korzystając z internetowego kalkulatora kosztów dostawy.

Oprócz tego na aukcjach samochodowych w Stanach Zjednoczonych pojawiają się prawdziwe perełki. To pojazdy zabytkowe, które są obiektem pożądania niejednego fana motoryzacji. Warto dodać, że w Ameryce samochody często są solidniejsze niż europejskie odpowiedniki, gdyż produkuje się je z lepszych materiałów. Wynika to nie tylko z dobrej sytuacji finansowej tego kraju, ale i mniej restrykcyjnych norm ekologicznych w porównaniu z UE.

Stosunek ceny do jakości i bardzo duży wybór

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że samochody sprowadzane z Ameryki mogą być tańsze, niż kupione w Europie, skoro dochodzą ogromne koszty transportu? W dużej mierze wynika to z zamożności obywateli USA. W Stanach Zjednoczonych pojazdy mające 4-5 lat powszechnie uznaje się za stare. Wiele osób myśli o ich sprzedaży już w momencie pojawienia się pierwszych poważnych usterek. Zapada decyzja o zakupie kolejnego auta, a stare trafia na aukcję samochodową w bardzo niskiej cenie, aby szybko się go pozbyć.

Tak ekspresowe wyzbywanie się samochodów sprawia także, że w USA rynek pojazdów używanych jest niezwykle bogaty. W efekcie łatwo znaleźć tam wymarzony model, stosunkowo nowy, w dobrym stanie i z pewnym przebiegiem.

Uszkodzone auto z USA – korzystna alternatywa

Niechęć do inwestowania w poważny serwis sprawia również, że szczególnie atrakcyjne są auta uszkodzone z USA. Często na aukcjach samochodowych pojawiają się pojazdy po drobnych kolizjach czy stłuczkach, a więc mające jedynie defekty karoseryjne. Biorąc pod uwagę polskie standardy, ich naprawa jest stosunkowo prosta, szybka i tania. W Stanach Zjednoczonych takie samochody mają bardzo zaniżoną cenę, a więc nawet doliczając podatki i koszty transportu, ich import może być opłacalny.

Decyzja należy do Ciebie!

Jak widzisz, wiele czynników wpływa na to, że auta sprowadzane z USA, w tym uszkodzone, mogą być opłacalną inwestycją. Jeśli zdecydujesz się na taki zakup, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego, cieszącego się dobrą opinią pośrednika. Takie firmy, jak BidCars zajmą się licytacją na aukcji samochodowej i załatwią wszystkie formalności. Oprócz tego będą odpowiedzialne za logistykę, a więc import z Ameryki. Korzystając z usług specjalistów, możesz kupić w Stanach pewny samochód, które trafi bezpośrednio pod Twój dom!