Nowy rok to zawsze nowe nadzieje, optymizm i postanowienia noworoczne. Czy młodzi kierowcy mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość w kwestii obniżki cen ubezpieczenia OC, które jest dla nich relatywnie wysokie? Otóż rok 2019 daje ku temu realne powody. Na jakie obniżki OC dla młodych kierowców można liczyć?

Ile kosztuje OC dla młodych kierowców?

Kwoty OC dla młodych kierowców w przypadku każdego ubezpieczyciela są znacznie wyższe niż ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla pozostałych grup wiekowych. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego zaufania TU dla młodych klientów. To właśnie młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-24 lata powodują największą ilość wypadków na polskich drogach. Statystyki pokazują, że jeżdżą nierozważnie, nie zapinają pasów i sięgają po używki. Do tego dochodzi brak wypracowanych przez lata zniżek i ulg za bezwypadkową jazdę. Czyli w rezultacie młody człowiek startuje z prawie trzy razy wyższego pułapu kwoty OC niż przeciętny 40-latek, a ceny polis dla młodych zaczynają się od 1300 zł. Więcej informacji znajduje się w artykule https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/oc-mlodego-kierowcy/ .

Jak obniżyć OC dla młodych kierowców?

Na realne obniżenie składki OC dla początkujących kierowców od dawna znamy kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest kilkuletnie opłacanie OC za np. skuter przez zapobiegliwych nastolatków. W ten sposób można wypracować zniżki potrzebne przy pierwszym samochodzie. Niektórzy rejestrują swoje auto na jednego z rodziców, ale to rozwiązanie przynoszące korzyści tylko czasowo. Zdecydowanie lepiej jest dopisać doświadczonego kierowcę do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela. Dzięki temu od niego zyskujemy ulgi za bezwypadkową jazdę. Prosty sposób na obniżenie kosztów OC to postawienie na samochód o niewielkiej pojemności silnika. Uchroni to jednocześnie od szaleństwa na drodze oraz zawyżonej składki ubezpieczenia.

Na jakie obniżki można liczyć?

Dobre wiadomości są takie, że w 2018 roku spadły ceny OC dla młodych kierowców. Od razu powiało optymizmem. Zniżki w kategorii wiekowej 18-24 lata sięgają nawet 15%, ale to nadal niestety daje kwoty wyższe niż u bardziej doświadczonych kierowców. To oczywiste, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje klientów indywidualnie, a takie podejście oznacza, że bierze pod uwagę wiele kwestii m.in. wiek, historię ubezpieczenia, pojemność silnika, czas posiadania prawa jazdy. Ale ciekawostka – wysokość składki zależy także od stanu cywilnego kierowcy. Wcześniej nawet ubezpieczyciele dawali nam do zrozumienia, że nie opłaca się być panną lub kawalerem. Cena OC była dla nich wyższa prawie o 5% niż dla żon i mężów. Tymczasem jak wiadomo, w najmłodszej kategorii kierowców różnie bywa z zalegalizowanymi związkami. Na szczęście kilka miesięcy temu przyszły lepsze czasy dla kierowców wolnego stanu. Wreszcie w 2019 roku panny i kawalerowie będą mieli szansę płacić za OC nawet 8,5% mniej niż do tej pory.

Jak znaleźć korzystne OC dla młodych?

Aby znaleźć najlepszą ofertę dla siebie, trzeba rozpocząć od skorzystania z porównywarki ubezpieczeń Mfind.pl. To proste i praktyczne narzędzie pozwoli zorientować się, jaką cenę zaproponuje nam każdy z interesujących nas ubezpieczycieli. Cała procedura jest bardzo prosta, czytelna i trwa tylko kilka minut. Po wpisaniu wszystkich potrzebnych danych dowiemy się też, na jakie zniżki i promocje można liczyć w konkretnej firmie ubezpieczeniowej. Można także zyskać coś z okazji urodzin. Okazuje się, że oferty OC dla młodego kierowcy mogą się między sobą różnić nawet do 500 zł, nie ma więc wątpliwości, że warto poszukać najkorzystniejszej ceny. Warto też podkreślić, że OC zdecydowanie taniej wychodzi we wszelkiego rodzaju pakietach ubezpieczeń.

Podsumowanie

  1. OC dla kierowców w przedziale wiekowym 18-24 jest najwyższe na rynku z uwagi na ograniczone zaufanie, jakie ubezpieczyciele mają do młodych za kierownicą.
  2. W 2019 roku młodzi kierowcy zapłacą nawet o 15% niższą stawkę za OC.
  3. O 8,5% obniżono składkę OC dla osób stanu wolnego.