Auta do filmów. Filmowe auta. Kultowe auta. Klasyki dla dzieci. Ku uciesze najmłodszych. :).


W centrum handlowym M1 Zabrze od 17 listopada 2014 r. można oglądać samochody znane z filmowych ekranizacji kinowych. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia centrum handlowego i potrwa do 10 stycznia 2015 roku.
Plakat
O tej oryginalnej kolekcji samochodów filmowych rozmawialiśmy z jej właścicielem Panem Rafałem Karwowskim z Zalesia Górnego.
gru'2014 (38)

Jak rozpoczęła się Państwa przygoda z tą jakże ciekawą kolekcją samochodów?
Historia naszej kolekcji rozpoczęła się w 2010 r., kiedy kupiłem pierwszy „nieużytkowy” samochód – Chevroleta Impalę Lowridera z 1960 r. Kilka miesięcy później spełniło się moje marzenie z dzieciństwa – na aukcji w USA kupiłem Deloreana, auto z kultowego filmu „Powrót do przyszłci”, który w każde święta z całą rodziną oglądałem. Gdy po raz pierwszy go ujrzałem wiedziałem, że muszę go mieć. Kilka tygodni później kupiliśmy Monster Trucka Forda F1 z 1950 r.
gru'2014 (35) gru'2014 (34)

Kiedy zdecydowaliście się udostępnić kolekcję innym miłnikom pojazdów filmowych?
W 2011 r. po raz pierwszy zaczęliśmy otrzymywać zaproszenia na targi, eventy, wystawy. Kolekcja wzbudziła zainteresowanie mediów. Na początku 2011 r. zostaliśmy zaproszeni na targi motoryzacyjne do Płocka, gdzie zabraliśmy nasze trzy samochody. To właśnie wtedy jakaś przypadkowa osoba zaproponowała, żebym zbudował „batmobila”. Nie zastanawiając się długo, zaraz po powrocie z targów, zacząłem szukać firmy, która mogłaby zrealizować taki projekt. Budowa auta trwała około 7 miesięcy. W międzyczasie kupiliśmy Cadillaca Ambulans, który został przerobiony na auto z filmu Ghostbusters. W 2011 r. otrzymaliśmy zaproszenie do telewizji śniadaniowej, odwiedziły nas też inne stacje telewizyjne. Wiele osób gratulowało nam pomysłu kolekcjonowania samochodów filmowych. Kolekcją zainteresowały się również firmy eventowe zainteresowane ich wynajmem. Przełomowe okazało się zbudowanie Zygzaka i Złomka pod koniec 2011 r. Od tego czasu powiększanie kolekcji nabrało dużego tempa. Coraz więcej osób namawiało nas na budowę kolejnych aut.
gru'2014 (34) filmowe auta M1 Zabrze (19)

Czy realizujecie również inne projekty? Jakie?
Poza pasją związaną z autami „kręcą nas” również przeróbki i to takie drastyczne. Im większa przeróbka, tym większa satysfakcja. Nie ma nic fajniejszego od obcięcia dachu w aucie, skróceniu go o połowę i zrobieniu z niego dużej jeżdżącej zabawki np. TAXI Benny z VW Garbusa, auto Hommera Simpsona zbudowane z Mercedesa „Beczki”. Ciekawostką jest pojazd Flintstonów z The Flintstones in Viva Rock Vegas. Auto wykonaliśmy na bazie wózka akumulatorowego, karoserię wyrzeźbiliśmy z drewna, a czachę (przód pojazdu) wykonaliśmy z żywicy wymieszanej z mąką. Dzięki temu czacha wygląda jak prawdziwa. Metamorfozy samochodów filmowych to poza pasją, bardzo ciężka praca pochłaniająca niewiarygodnie dużo czasu na szukanie części, materiałów, wykonawców poszczególnych elementów.
filmowe auta M1 Zabrze (18) filmowe auta M1 Zabrze (17)

Jakie macie Państwo plany na przyszłość?
Nasza unikalna, nieprzerwanie powiększająca się kolekcja 75 aut, dodam jedyna taka w Polsce oraz jedna z większych w Europie będzie podstawą realizacji przedsięwzięcia w postaci parku rozrywki i edukacji z samochodami, który planujemy otworzyć w 2016 r.
filmowe auta M1 Zabrze (15)

Jak będzie wyglądał taki Park?
Głównym elementem projektu jest park pojazdów filmowych i bajkowych. Nasza unikalna kolekcja, obejmująca obecnie 75 samochodów importowanych z całego świata, a następnie przerobionych na pojazdy filmowe i bajkowe będzie podstawą realizacji tego przedsięwzięcia. W planach mamy powiększenie kolekcji o kolejne ciekawe modele.
filmowe auta M1 Zabrze (14)
Obecnie samochody jeżdżą na eventy oraz wystawy organizowane na terenie całej Polski, dostajemy również zapytania z zagranicy. Z dużym prawdopodobieństwem, wkrótce wejdziemy również na rynek międzynarodowy. Obserwując zainteresowanie, jakim cieszą się nawet pojedyncze samochody, wystawiane na różnych evntach, na terenie całej Polski jesteśmy przekonani, że uda nam się przyciągnąć dużą liczbę osób spoza okolic Warszawy, które będą skłonne pokonać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów, aby zobaczyć również inne auta z kolekcji. Przy okazji będą mieli okazję aby miło spędzić czas, korzystając z dodatkowych atrakcji – park rozrywki i edukacji zostanie podzielony na kilka stref tematycznych.
filmowe auta M1 Zabrze (11)
Wśród nich znajdzie się strefa pojazdów bajkowych – samochody, statek piratów, pojazdy budowlane (koparka, walec, spychacz, dźwig, zamiatarka), pojazdy rolnicze (traktor, kombajn), lokomotywy, tramwaj, żaglówka, helikopter MI2, Samolot AN-2 – wszystkie przebudowane na bajkowe. Miłnicy samochodów filmowych będą mogli korzystać ze strefy filmowej. Ciekawa będzie także strefa krzywych zwierciadeł – hala namiotowa z krzywymi zwierciadłami, gdzie znajdą się samochody przerobione tj. auto z dwoma przodami, auto mocno skrócone, auto mocno zwężone, auto lustrzane odbicie – dwa auta połączone dachami i inne.
W strefie American Dream pojawią się Hot Rody, Monster Trucki w tym Monster Limo (największy 18-osobowy monster truck w Polsce), tańczące auto, wóz strażacki (kabriolet) oraz kultowe krążowniki z lat 50′ 60′ 70′.
Miłnicy wojska odnajdą się w strefie militarnej gdzie będą mieli okazję podziwiać Amfibie (BRDM, SKOT, Volvo BV202), wyrzutnie rakiet, czołg, transporter opancerzony, kilka armat przeciwlotniczych.
filmowe auta M1 Zabrze (13)

Do kogo skierowana jest Państwa oferta?
Nasza oferta skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi, choć nie tylko (samochody z kultowych filmów cieszą się również dużym zainteresowaniem dorosłych odbiorców). Park będzie pełnił również funkcję edukacyjną dla najmłodszych, a przy okazji umożliwiał spędzenie czasu z dala od zgiełku miasta. W myśl zasady „uczyć bawiąc”, pojazdy byłyby pretekstem do poznania np. mechanizmów funkcjonujących w przyrodzie i wykorzystanych przez człowieka w technice – bionika.
filmowe auta M1 Zabrze (9)

Czy pojawią się tam jakieś dodatkowe atrakcje?
Dodatkowo nasza oferta obejmie także strefę rozrywki oraz gastronomię.
W strefie rozrywki będzie można korzystać z takich urządzeń, jak: karuzele, dmuchańce, bujaki, symulatory, autodrom, urządzenia zręcznościowe itp.
filmowe auta M1 Zabrze (10)
Pojawi się także 20-metrowy mobilny telebim, zamontowany na samochodzie z możliwością wykorzystania jako kina plenerowego, ekranu do gier itp.
Odwiedzający będą mogli korzystać z gastronomii w stylu samochodowym, czyli z barów zbudowanych na stylowych pojazdach np. przyczepie RTO lub Airstream, amerykańskim ciągniku siodłowym z naczepą, citroenie HY z których serwowane będą lody, gofry, hot dogi, hamburgery, frytki itp.
filmowe auta M1 Zabrze (8) filmowe auta M1 Zabrze (7) filmowe auta M1 Zabrze (4) filmowe auta M1 Zabrze (3) filmowe auta M1 Zabrze (2) filmowe auta M1 Zabrze (1)
Więcej informacji o prezentowanych w galerii samochodach znajdziecie na stronie:
http://samochodywynajem.com/
https://www.facebook.com/SamochodyFilmowe

Foto: Katarzyna Nykiel