Podróżowanie jest czymś co towarzyszy nam od bardzo dawna, ludzie stale się przemieszczają czy to w sprawach służbowych czy prywatnych często zmieniamy miejsce przebywania. Czym jest podróżowanie? to odkrywanie ciekawych miejsc, nowych kultur, środowisk i unikatowych zakątków. Podróżowanie to zwiedzanie, niezapomniane chwile, to również poznawanie nowych ludzi zawiązywanie przyjaźni ale to także nauka – np wyjazd za granice powoduje, że szybciej uczymy się obcego języka. Podróżować można na różny sposób: pieszo, rowerem, pociągiem, samolotem, własnym samochodem a nawet autostopem. Wyjazdy zorganizowane grupą znajomych, kolegów z pracy czy z rówieśnikami ze szkoły to również podróże i na tych właśnie skupimy się w tym opracowaniu.

Podróż autokarem.
Zamówienie usługi transportowej nie wydaje się niczym trudnym, jednak w rzeczywistości warto zapoznać się z tym jak działa konkretna firma oferująca przewóz osób, czy mają jakiś regulamin czy obowiązują nas ogólne warunki podróżowania, na jakich zasadach odbywa się wynajem busa czy autokarów oraz jakie koszty z tym związane na nas czekają. Zasady jakie obowiązują podczas wyjazdów z reguły są takie same i z góry narzucone, często chodzi tu o kwestie związane z bezpieczeństwem pasażerów i uczestników wyjazdu ale czasem firmy przewozowe stosują swój regulamin. Jasno określone warunki wynajmu są potrzebne by współpraca przebiegała w sposób wygodny, komfortowy i bezproblemowy.

Na co zwrócić uwagę wynajmując autokar.
Na rynku usług transportowych jest wiele firm które prowadzą działalność gospodarczą w tym zakresie. Należy mieć na uwadze, że jest to podobnie jak w branży turystycznej dziedzina gospodarki która jest zależna od pory roku oraz okresu stąd też należy nazwać ją branżą sezonową. Każdy kto próbował skorzystać z oferty na wynajem autokarów w okresach maj-czerwiec na pewno często usłyszał „nie mamy wolnych pojazdów”. Sprzyjająca pogoda oraz koniec szkoły powodują, że duża część autokarów realizuje przewozy z dziećmi na różnego rodzaju wycieczki, zielone szkoły czy kolonie. Planując podróż, wyjazd firmowy grupą zorganizowaną czy obsługę eventu w podobnym czasie musimy mieć na uwadze i liczyć się z tym, żeby transport zamówić odpowiednio wcześniej.

Zaliczka i umowa na realizację usługi transportowej.
Jednym z punktów o którym nie powinniśmy zapomnieć podczas rezerwacji usługi jest określenie konieczności wpłaty zaliczki, jej wysokość i ewentualny zwrot gdy wyjazd różnych przyczyn nie dojdzie do skutku. Czy wpłacać zaliczkę czy szukać firmy która jej nie wymaga? To dość ważna sprawa i z doświadczenia wiemy, że warto podczas rezerwacji busa lub autobusów dokonać wpłaty zadatku bądź zaliczki i spać spokojnie. Kwestie zaliczek regulują dokładnie przepisy więc nic nie tracimy a dokonując takiej wpłaty mamy spokojną głowę, że wyjazd się odbędzie. Często w takich przypadkach warto też podpisać umowę z firmą transportową. Oczywiście w kwestiach spornych również korespondencja mailowa jest brana pod uwagę i wiele firm nie wymaga podpisywania umów zwarzywszy na to, że w ciągu dnia realizują często sporo zleceń więc sprawy biurowe mogą wydawać się nie najważniejsze ale gdy bardzo nam zależy i chcemy spisać umowę z przewoźnikiem – ten w sposób profesjonalnie podchodząc do tematu takową sporządzi i podpisze.

Wynajem busów – jak wybrać odpowiednią firmę.
Oprócz kwestii poruszonych wyżej istotną kwestią jest wiek autokaru, mikrobusów i busów jakie znajdują się we flocie konkretnej firmy przewozowej. Jest dużo firm które konkurują ze sobą i wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów inwestują w nowy tabor. Jakże przyjemniej się podróżuje gdy jedziemy nowym busem z miłym kierowcą a przy tym za usługę płacąc cenę rynkową. Kolejnym istotnym aspektem jest to czy podczas podróży my jako pasażer jesteśmy objęci ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Bezwzględnie każda firma usługowa realizująca przewóz osób powinna być ubezpieczona i to zarówno od odpowiedzialności cywilnej jak również posiadać wykupione dodatkowe ubezpieczenie NW do każdego busa lub autokaru. Jedną z firm która mocno kładzie nacisk na te kwestie jest M Bus – wynajem busa Kraków. Zamawiając usługę u profesjonalnego przewoźnika możemy być pewni, że takie punkty jak bezpieczeństwo i komfort będą priorytetem podczas świadczenia usługi przez daną firmę.