W słoneczną sobotę na Torze „Poznań” odbyła się już 12. w tym roku edycja imprezy Tor Poznań Track Day.

Jest to cykl otwartych imprez skierowany do wszystkich rozpoczynających lub kontynuujących swoją przygodę z szybką jazdą na profesjonalnym torze wyścigowym.

Pod okiem doświadczonych instruktorów, w bezpiecznych warunkach można uczyć się lub doskonalić umiejętności szybkiej jazdy własnym, niekoniecznie sportowym samochodem.

Świetne warunki atmosferyczne i koniec wakacji sprawiły, że na torze pojawił się komplet uczestników.
Ponad 60 zapaleńców, od wczesnych godzin rannych, po obowiązkowej odprawie ruszyło na ćwiczenia z instruktorami w kolejne sektory toru. Po nabraniu wprawy, bądź przypomnieniu sobie poszczególnych zakrętów, rozpoczęły się sesje z pomiarem czasu.

Jednak na nowicjuszy przed sesjami po pełnej nitce toru czekał jeszcze egzamin z zasad obowiązujących na Track Day. Każdy uczestnik po zaliczonym egzaminie teoretycznym otrzymuje licencję, która upoważnia go do jazd oraz także stanowi potwierdzenie zdobytej wiedzy.

Mimo wielu poślizgów, zwiedzania poboczy czy pułapek żwirowych, wszyscy uczestnicy z zadowoleniem podziwiali swoje postępy w urywaniu kolejnych setnych sekundy.
Po godzinie 18 na podsumowaniu imprezy, rozdane zostały medale honorujące najlepsze wyniki czasowe w każdej z czterech klas.

W klasie City czyli samochodów seryjnych do 200 KM triumfował Waldemar Olenderczyk, kierowca Renault Clio Sport. Klasę Sport wygrał Bartosz Walkowiak w Porsche 911 (991) Carrera S a Super Sport Paweł Gliniecki w Porsche 911 (991) Turbo S. Wspomniane klasy zdominowała praktycznie całkowicie marka Porsche wypełniając niemalże całe ich pierwsze dziesiątki. Natomiast w klasie Profi bój o najlepsze czasy toczyli kierowcy przygotowanych do sportu bolidów – zwyciężył Paweł Wójtowicz w profesjonalnie przygotowanym Porsche 944 Turbo na podium znalazł się także Jan Kisiel w Renault Clio Cup ostatni triumfator w cyklu Audi Sport TT Cup na Red Bull Ringu, stale trenujący i podnoszący swoje umiejętności.

Zdaniem wielu, samochodem edycji był Nissan GT-R NISMO – jedyny w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (64 na świecie) egzemplarz tego supersportowego, przygotowanego przez zespół fabryczny Nissan Motosport, bolidu. Doskonałe osiągi oraz wyrafinowane detale z włókien węglowych cieszyły odwiedzających imprezę gości.

Następna edycja Tor Poznań Track Day już 4-5 września 2015 roku.