Jedne samochody przeminęły nie wiadomo kiedy. Zniknęły w otchłani niepamięci równe niepostrzeżenie, jak się pojawiły. Inne – wręcz przeciwnie: przeszły do historii, porywając dusze i serca nie tylko miłników automobilizmu, ale i „cywilów”, na co dzień traktujących samochody czysto utylitarnie. To kamienie milowe historii samochodu, a przez to historii ludzkości.

To punkty odniesienia, według których do dziś oceniamy inne konstrukcje, ich osiągi, uczucia które wywołują u widzów. Nieśmiertelne ikony motoryzacji.

Im właśnie poświęcona jest ta książka: klejnotom na czterech kołach, stworzonym w okresie od początku XX wieku do progu jego siódmej dekady, gdy wielki kryzys naftowy po raz pierwszy zagroził im wyginięciem. To był jeden z najpłodniejszych okresów w historii inżynierii mechanicznej wszystkich odmian – nie tylko techniki samochodowej.

Fragment wstępu:

Nasza podróż przez pięć dekad Złotej Ery Samochodu zaczyna się w roku 1920 od Mercera Series 5 Sporting torpedo i trwa do roku 1969, gdy powstał Ferrari Dino 246 GT Berlinetta. (…) Z tysięcy marek i modeli, które powstały w ciągu tych pięciu dekad wybraliśmy jedynie garstkę wybitnych naszym zdaniem samochodów: wozów ucieleśniających zmianę, postęp, ewolucję, a jednocześnie stanowiących ważny etap w historii automobilizmu. Przypominamy niezapomniane linie, od prostych pudełek na kółkach z początku wieku, przez kroplowe bolidy modernizmu, po zmysłowe kształty arcydzieł takich jak Ferrari 250 GTO z roku 1962. (…) Za każdym samochodem stoi cały świat. Energia, inwestycje, badania, doświadczenia, radość i ból. W tej książce wspominamy słynne wozy, które wyznaczały bieg historii. Nic więc dziwnego, że poświęcamy ją zarówno samym pojazdom, jak i ludziom, którzy za nimi stali – i zostali dzięki nim nieśmiertelni.

 Autorem książki jest Sebastiano Salvetti, z wykształcenia prawnik, z zawodu dziennikarz, przez wiele lat pisał do miesięcznika alpinistycznego „Montebianco” – a przez siedem lat był członkiem zespołu redakcyjnego magazynu „Automobilismo”, specjalizując się w jazdach testowych, tuningu i jeździe terenowej.

To albumowe wydanie opatrzone jest wyjątkowymi zdjęciami, dzięki którym można zachwycać się i podziwiać piękno klasycznych samochodów.

Do nabycia na stronach Wydawnictwa Olesiejuk: www.olesiejuk.pl

salvetti_00a salvetti_01 salvetti_02 salvetti_04 salvetti_05 salvetti_06 salvetti_08