Dbamy o ludzi, o otaczające nas środowisko, nasze domowe zwierzęta, a także o nasze rzeczy. Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie określonego dobrostanu, dzięki któremu – w niedalekiej przyszłci – powinniśmy zaoszczędzić sobie niepotrzebnej pracy oraz zbędnych kosztów różnego typu – czy to psychicznych, czy też finansowych. Dbanie jest w naszej ludzkiej naturze głęboko zakorzenione – warto z tej człowieczej cechy jak najczęściej korzystać.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Jedną z istotnych rzeczy, potrzebnych większości z nas na co dzień, w związku z dojazdem do biura, fabryki, czy też na politechnikę jest samochód. Odpowiednie postępowanie z autem, wynikające z konkretnych warunków, do których musimy je dostosować, pozwoli nam zaoszczędzić sobie w przyszłci czasu, pieniędzy oraz stresu. Wywołane zaniedbaniami naprawy i związane z tym niespodziewane wydatki mogą wyprowadzić z równowagi każdego. Lepiej wejść na Allegro lub do sklepu stacjonarnego na naszym osiedlu i kupić nowy filtr do paliwa, czy inną istotną rzecz, niż później mieć poczucie zaniedbania oraz efekt, w postaci pracochłonnej i kosztownej interwencji mechanika. Przezorny płaci mniej i dalej jedzie – naprawdę.

Jazda na dobrym gazie

Regularne przeglądy auta, sprawdzanie stanu jego karoserii, czy akumulatora na pewno uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami. To samo tyczy się tak newralgicznych systemów, jak instalacje LPG, w które jest wyposażona spora część jeżdżących po świecie samochodów. Instalacja taka pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na eksploatacji samochodu i dlatego powinno nam zależeć, by była ona zawsze w jak najlepszym stanie. Bez sprawnej instalacji LPG daleko nie ujedziemy, nie mówiąc już o naprawdę poważnych, śmiertelnych wręcz zagrożeniach, wynikających z niesprawnego urządzenia tego typu. Rutynowy przegląd instalacji dokonywany jest raz na rok, podczas corocznego badania technicznego, które wykonujemy w stacjach obsługi pojazdów. Badania te nie zawsze są szczególnie wnikliwe – od czasu do czasu warto dokonać ich u mechanika i skupić się dokładnie na samej tylko instalacji.

Częste przeglądy, spokój w głowie

Badania takie nie są szczególnie drogie, a w zdecydowany sposób podnoszą bezpieczeństwo nasze, rodziny, przyjaciół oraz znajomych, których samochodem regularnie wozimy. Dodatkowo mogą one nas uchronić przed nadprogramowymi „atrakcjami” w przypadku ewentualnych kolizji drogowych. Konsekwencje zaniedbań mogą być tragiczne w skutkach. Wydatek rzędu stu czy dwustu złotych pozwoli nam spać spokojnie przez następny rok. Należy pamiętać o tym, że filtry gazowe trzeba wymieniać – w zależności od ich typu – co dziesięć lub co około pięćdziesiąt tysięcy kilometrów. Także sam zbiornik gazu ma homologację, której ważność upływa po dziesięciu latach od momentu jego montażu. Wymiana zbiornika to koszt rzędu sześciuset złotych.

Dobry mechanik to skarb

Podczas kompleksowego przeglądu instalacji gazowej dobry mechanik sprawdzi nam szczelność przewodów, wymieni filtry gazu, oczyści reduktor, a także dokona diagnostyki komputerowej całci urządzenia. Dobrze wykonany przegląd nie jest zbyt długim procesem – trwa około 30-40 minut. Dzięki prawidłowo działającej instalacji możemy sporo zaoszczędzić, a to już przekłada się na konkretną sumę w naszym portfelu. Każdorazowo należy też zwrócić uwagę na szczególnie niskie zużycie LPG, bo może to doprowadzić do wypalenia tłoków albo uszkodzenia głowicy, a wtedy nici z oszczędności i być może trzeba będzie się jeszcze starać o błyskawiczny kosztowny kredyt lub pożyczkę, żeby dokonać naprawy. Prawidłowo traktowana instalacja LPG na pewno ułatwi nam życie oraz poprawi jakość codziennej jazdy samochodem