Po raz pierwszy miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu samochodów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie, tj. jego organizacja, przygotowane atrakcje i urozmaicony programy, liczba uczestniczących modeli klasyków, były rzeczywiście na miarę jubileuszowej edycji. W dniach 24 i 25 czerwca 2017 r. na boisku LKS w Zabełkowie zaprezentowały się dwie grupy pojazdów zabytkowych: motocykli i samochodów w trzech kategoriach wiekowych: do 1945 r., od 1946-1965 r., 1966-1987 r.

Organizatorami zlotu byli: Gmina Krzyżanowice, Powiat Raciborski. Imprezę wsparli: firma transporotwa EKOLAND  z Zabełkowka, ML Mobile GBH, Shell. Patronat medialny zapewnili: Radio Vanessa, Nowiny Raciborskie, Nowiny.pl, Automobilista, TV Silesia, Klassikauto.pl

Uczestnikom zlotu zapewniono interesujący program zlotu: przejazd ciekawymi trasami, zmagania w licznych konkurencjach sprawnościowych, w których wykazać sie mogli wszyscy członkowie załóg oraz zwiedzanie bunkrów w Bohuminie, odwiedziny w Muzeum Pożarnictwa w Ostrawie. Tu mogliśmy zobaczyć stare maszyny, jakie służyły strażakom.

Każdego dnia wręczano uczestnikom puchary w obu kategoriach: motocykle, samochody, a w niedzielę – nagrody za I, II i III miejsce, Miss Zlotu oraz dla Najstarszego Uczestnika Zlotu. Specjalne podziękowania przygotowano dla uczestników, którzy przyjechali z najbardziej odległych miejsc.

Łącznie można było podziwiać około 200 klasyków z Polski i Czech. Nie sposób je tu wszystkie wymienić, ale wszystkie były piękne, wspaniałe i oryginalne. Wspomnę, że pojawiły się m.in: Aro, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, GMC, Ferrari, Fiat, Ford, Lada, Lincoln, Mazda, Mercedes, MG, Mini Morris, Oldsmobile Toronado, Opel, Peugeot, Polonez, Porsche, Renault, Reo, Skoda, Tatra, Trabant, Triumph, Volskwagen, Volvo, Warszawa, Żuk. Każdego z producentów prezentowały różne modele z innego okresu. W ciągu dwóch dni przewinęło się ich naprawdę wiele.

Również świat motocykli mienił się wielką różnorodnością modeli. A emocje wielu widzów wzbudził Messerchmitt KR-200.

 

Atrakcją zlotu, który również w niezwykły sposób podkreślił jubileusz to udział samochodu marki REO z 1917 z silnikiem o pojemności 5014 cm3. W styczniu tego roku obchodził swe 100. urodziny – gratujemy właścicielowi i jego pięknemu klasykowi.

 

zabelkow_2017 (25)

Zainteresowanie wzbudził także amerykański Kenworth truck. Swych ogromem i dźwiękiem syreny, zachęcał do zajrzenia do kabiny kierowcy.

zabelkow_2017 (32) zabelkow_2017 (31)

Ten piękny przegląd motoryzacji na X Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Zabytkowych w Zabełkowie z pewnością zaliczyć trzeba do wyjątkowo udanych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli szansę spotkać w równie ciekawym towarzystwie klasycznych pojazdów. Organizatorom dziękujemy i do zobaczenia :)