1. Dlaczego interesujesz się zabytkową motoryzacją?
Bardzo podobają mi się zabytkowe samochody. Wyróżniają się dość mocno na tle współczesnych aut widywanych każdego dnia na ulicach.

2. Dlaczego interesujesz się takim autem?
Mój ulubieniec to Volvo Amazon 121 z 1966 roku. Na ten samochód trafiłem szukając zupełnie innego modelu Volvo. Amazon na tyle mi się spodobał, że trafił na moją listę aut, które chciałbym mieć. I tak zaczęły się poszukiwania.

3. Jak i kiedy kupiłeś ten samochód?
Amazona kupiłem dokładnie 9.06.2018 roku w Polsce (woj. Śląskie). Poprzedni właściciel sprowadził auto z Holandii dwa lata wcześniej. Po tym, jak go kupiłem, to wracałem nim na kołach 300 km (większość trasy autostradą). Volvo dzielnie sobie radziło, nawet z prędkością autostradową.

4. Czy auto jest „fabryczne”, czy ma jakieś modyfikacje?
W samochodzie dołożony jest tylko obrotomierz, którego fabrycznie nie było oraz daszek przeciwsłoneczny.

5. Czy sam odnawiałeś samochód? Czy sam go naprawiasz, remontujesz?
W Holandii oldtimer przechodził renowację blacharsko-lakierniczą (niestety nie mam historii tych prac). Na początku 2020 roku wspólnie ze znajomym, który jest mechanikiem samochodowym przeprowadzaliśmy wymianę elementów zawieszenia (wszystkie gumy, końcówki itp.). W planach jest remont silnika, skrzyni biegów i mostu napędowego.

6. Ile kosztowały prace remontowe? Czy były kłopotliwe? Dlaczego?
Koszty nie są małe, szczególnie jeśli chodzi o koszt części. Największe problemy sprawiało jednak poprawianie tego, co wcześniej zostało źle zrobione.

7. Jakie ma zalety, wady?
Dla mnie ma same zalety :). Bardzo przyjemnie się nim jeździ. Miło, gdy ludzie zwracają na niego uwagę. Do tego jest bezawaryjny.

8. Czy konstrukcja pojazdu zawiera jakieś ciekawe rozwiązanie techniczne?
Jeśli chodzi o Volvo Amazon, to jest to pierwszy model auta, w którym zostały zastosowane trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

9. Często nim jeździsz? Jak go użytkujesz? Czy samochód jest praktyczny w codziennej eksploatacji?
Rocznie przejeżdżam około 5 tys. km. Głównie jeżdżę tym autem w weekendy i tylko przy ładnej pogodzie.

10. Ile kosztuje eksploatacja tego auta?
Ceny niektórych części są dość wysokie. Na przykład kompletna renowacja zawieszenia to koszt kilku tysięcy złotych.

11. Jaka jest dostępność części zamiennych? Gdzie je kupujesz i ile kosztują?
Części są dostępne. W Polsce są dwa sklepy internetowe, w których można zamówić części. Są również sklepy internetowe za granicą. Dobrze zaopatrzony jest sklep internetowy w Niemczech. Dodam, że sklepy internetowe z Polski właśnie od nich głównie zamawiają towar. A ceny są bardzo różne. Niektóre są drogie. Poza sklepami internetowymi, o ile mamy na to czas, trzeba szukać części pasujących od innych modeli Volvo lub elementów uniwersalnych (sugerując się rozmiarem). U mnie tak było z łożyskami do wału i skrzyni biegów. Niektóre elementy też można wykonać na wymiar u rzemieślników (tak zrobiłem śruby wahaczy). Było taniej niż kupując je w sklepie internetowym, a materiał z jakiego zostały wykonane nowe śruby był mocniejszy niż śruby oryginalne.

12. Gdzie i jak auto jest przechowywane?
Cały czas w garażu :).

13. Czy uczestniczysz w rajdach i zlotach? Jak często? Co ci się podoba a co nie?
Bywam na zlotach. Częstotliwość bardziej uzależniona jest od trybu pracy i życia oraz od wolnego czasu. Kilka tego typu imprez odwiedziłem. Takim największym zlotem, był zlot w Oławie w 2019 roku. Wrażenia zawsze są pozytywne. Fajnie jest popatrzeć na inne ciekawe auta, porozmawiać z ich właścicielami, ale również z osobami, które przychodzą oglądać klasykę i pytają o mój samochód, o historię itp. To czego nie lubię na tego typu imprezach, to sytuacje, gdy odwiedzający zaczynają się opierać o auta podczas robienia zdjęć, gdy łapią za lusterka, bo muszą dotknąć….., za klamki, za anteny…, wszystkie te zachowania to ryzyko uszkodzenia….

Volvo Amazon (1)

14. Należysz do jakiego klubu lub stowarzyszenia?
Nie należę do żadnego klubu. Nie licząc grup na FB/forach, które są związane z zabytkowymi samochodami czy z marką Volvo/Volvo Amazon.

15. Komu polecasz to auto?
Jeśli chodzi o ten model Volvo, to musi to być fan tej marki, któremu podoba się Amazon. To nie jest samochód, który kupuje się z sentymentu, bo w Polsce te samochody nie były popularne i często spotykane.

16. Co byś doradził tym, którzy by chcieli kupić taki samochód?
Aby dobrze szukali i nie kupowali pod wpływem emocji (ale to stara, najlepsza zasada, którą należy stosować przy każdym zakupie auta). Poza tym trzeba zwrócić uwagę na stan blacharski i lakierniczy (jeśli auto przechodziło renowację to na jakość jej wykonania). Aspekt mechaniczny również jest ważny, ale w moim przypadku tej mechaniki aż tak bardzo się nie obawiałem/nie obawiam, bo w dużym stopniu można ją zrobić samemu (o ile mamy wiedzę albo osobę, która nam w tym pomoże, tak jak w moim przypadku).

17. Inne ciekawostki?
Mój Volviak brał udział w kilku ciekawych sesjach zdjęciowych m.in do kalendarza miejskiego miasta Legnicy na 2019 rok. Kolejne sesje są już w planach. Dodatkowo nagrywany był jeden filmik na YT, w którym przedstawiam najważniejsze informacje o aucie.

18. Czy zamierzasz kupić kolejne zabytkowe aut? Jakie i dlaczego?
Poza Volvo aktualnie posiadam jeszcze Wartburga 353 Deluxe z 1971 roku. Kupiłem go zanim pojawił się u mnie Amazon. Wartburg, którego mam, to auto z bardzo ciekawą historią. Jest opisany w portalu KlassikAuto.pl . Polecam.
Lista aut, które chciałbym mieć jest dość długa. Aktualnie szukam m.in Jaguara XJ, Jaguara MK II, Mercedesa W108, Volvo P1800 i Syreny 105, która ma być prezentem dla mojego taty (Syrena 105 to był jego pierwszy samochód).

Pozdrawiam KlassikAuto.pl
Krzysiek

Od Redakcji: Zapraszamy Wszystkich do podzielenia się informacjami na temat swojego zabytkowego auta. Odpowiedzi na poniższe pytania prosimy przesłać e-mailem na adres Redakcji: [email protected] W załączeniu do wywiadu: kilka zdjęć – maksymalnie 12. Materiały, które będą przez nas opublikowane, będą nagrodzone upominkiem. ZAPRASZAMY.
Przykładowe pytania do wywiadu: https://klassikauto.pl/zapraszamy-do-udzielania-wywiadow/