Po raz kolejny miłnicy starej motoryzacji i maszyn rolniczych mogli wziąć udział w zlocie zorganizowanym przez Retro – Łowiczankę. Była to już trzecia edycja imprezy. W słoneczny weekend, w dniach 14-15 sierpnia 2021 roku, na ziemi łowickiej, w miejscowości Zduńska Dąbrowa, w gminie Zduny, spotkały się klasyczne pojazdy. Tym razem zlot odbył się w innym miejscu, ale atmosfera pozostała niezmienna, czyli świetna. Piękna pogoda, mnóstwo klasyków i atrakcje sprawiły, że do Zduńskiej Dąbrowy zjechało znaczne grono sympatyków motoryzacyjnych zabytków z całej Polski. To wydarzenie było wyjątkowe, gdyż wzięły w nim udział nie tylko klasyczne samochody oraz motocykle, ale również zabytkowe traktory i stare maszyny rolnicze.

Podczas sobotniej parady traktorów, która dostarczyła dużo wrażeń, zobaczyć można było Zetory, Ursusy, Deutza, Guldnera, Bukha i wiele innych okazów wyprodukowanych w Polsce i zagranicą na przestrzeni stulecia, począwszy od lat czterdziestych. Niedziela z kolei to prawdziwa uczta dla miłników starej motoryzacji, których grono wciąż się powiększa. Nie zawiodła też publiczność, która z wielkim zainteresowaniem podziwiała wystawę. Zobaczyć można było auta z duszą, takie jak: Zaporożec, legendarna Warszawa, Wołgi, Fiaty 125p, słynne maluszki, tj. Fiaty 126p, Mercedesy, Polonezy, Trabant, samochód ciężarowy. Motocykle reprezentowały m.in. skutery Osy, Junaki, WSK-i, Komary, Emzetki, WFM. Wystawę odwiedziły również stare maszyny rolnicze, takie jak: Kombajn zbożowy Vistula, snopowiązałka, żniwiarka, siewniki i wiele innych. Pojawiły się również pojazdy specjalne, tj. wóz strażacki oraz wóz drabiniasty. Jednak prawdziwe perełki złotu to zabytkowe traktory. Wśród nich na uwagę zasługiwał Ursus 610. Niezwykłość i unikalność pojazdu tkwi w tym, że jest jednym z zaledwie kilku egzemplarzy w Polsce. To jest wyjątkowy rarytas kolekcjonerski.


Zlot miał niepowtarzalny klimat, gdyż oprócz prezentacji klasyków w programie spotkania był pokaz młocki z użyciem starych maszyn rolniczych. W ruch poszły: tzw. „bęben” do młócenia zboża napędzany przez kierat, wialnia do oczyszczania ziarna, a także śrutownik napędzany silnikiem spalinowym, jednocylindrowym esem.

Spotkanie uczestnikom zlotu uatrakcyjniły konkursy, m.in. rzut podkową, rzut tłokiem czy przeciąganie liny lub walca. Był też czas na grilla przy muzyce na żywo i wspólną integrację. Królowała pasja i fascynacja starą motoryzacją, a pojazdy z duszą wciąż zaskakują i budzą podziw. Super organizacja i cudowna atmosfera sprawiają, że miło się wraca do takich spotkań. Zatem kto w tym roku się nie wybrał, kolejną okazję będzie miał za rok.

Zlot w Zduńskiej Dąbrowie to był naprawdę sympatycznie i klasycznie spędzony czas.

Pozdrawiam
Tadeusz Gruszczyński z Płocka
Uczestnik zlotu, pasjonat starej motoryzacji

Od Redakcji: zapraszamy do korzystania z naszego patronatu medialnego. Tu są informacje: Zasady obejmowania patronatów przez Klassikauto.pl – KlassikAuto.pl