Dane techniczne:
Model: Volkswagen Karmann Ghia Typ 34
Rok produkcji: 1965
Silnik: 4-cylindrowy boxer, silnik chłodzony powietrzem
Pojemność silnika: 1584 ccm
Moc silnika: 54 KM / 40 kW
Maksymalna prędkość: 150 km/h
Masa własna: 910 kg


Typ 14 potocznie nazywano „małym Karmannem”, a model – Typ 34, początkowo, oficjalnie znany był jako Karman Ghia 1500. Model oparty na stylizacji włoskiego projektanta Sergio Sartorelli po raz pierwszy zadebiutował na Frankfurt Motor Show we wrześniu 1961 r.

Krytycy chwalili samochód za jego elegancję, komfort i rzemiosło, ale tak wysoka cena i zwiększone zużycie paliwa znacząco wpłynęły na wielkość produkcji, która była niższa niż oczekiwano.

Podobnie jak jego poprzednik bazujący na VW Garbusie, Typ 34 produkowany był w oparciu o podzespoły Volkswagena Typu 3. Produkowany był głównie w wersji coupe, mimo to podjęto się próby wyprodukowania ok. 12 sztuk wersji bez dachu, jednak ostatecznie nie zawitały one na stałe w ofercie Karmann Ghia. W swojej historii pojawił się jeszcze jeden wyjątkowy egzemplarz z nadwoziem fastback, który niestety nie został zatwierdzony do poszerzenia oferty i stałej produkcji.

Prototyp ze zdjęcia pochodzi z 1965 roku i jest wyposażony w 4-cylindrowy silnik boxer o pojemności 1584 ccm i mocy 54 KM. Fastback charakteryzował się pochyłym dachem, który później ponownie pojawiał się m.in. w produkcji Fiata Dino Coupe.

Wyprodukowano zaledwie 42 505 pojazdów i co ciekawe nigdy nie był on oficjalnie sprzedawany w Stanach Zjednoczonych.

Źródło:
www.wikipedia.pl
www.wikipedia.de
www.autobild.de
http://www.automobilemag.com