Moim pierwszym samochodem był Mercedes W201, czyli popularna 190-tka. Jest to świetny samochód, który polecam wszystkim na początek przygody z klasyczną motoryzacją. Ale teraz nie będzie o nim. :)


W ostatnim czasie Mercedesy W201 i W124 stały się tak popularne, że na zlotach klasyków ustawiały się ich całe rzędy. Ciężko się było wyróżnić 190-tką, nawet taką w nietypowym, zielonym kolorze. Postanowiłem więc poszukać dla siebie czegoś ciekawszego. Moje myśli skierowały się na północ Europy. W kręgu zainteresowań znalazły się m.in. Volvo Amazon i model 142, Saab 900 czyli popularny Krokodyl oraz jego mniej znany w Polsce poprzednik, czyli model 99. Po pół roku codziennego przeglądania ogłoszeń w internecie udało mi się znaleźć ciekawy egzemplarz tego ostatniego.

Było to na początku tego roku. Po rozmowie telefonicznej z właścicielem i obejrzeniu zdjęć zapadła decyzja. Załatwiamy lawetę i jedziemy przez prawie pół Polski obejrzeć białego Saaba 99GL z 1978 roku z przebiegiem zaledwie 86 tysięcy kilometrów.

Samochód nie miał przeglądu i kilka lat stał nieużywany, ale ogólnie widać w nim było potencjał. Obecny wówczas właściciel ogarnął mechanikę na tyle by auto odpaliło i można było odbyć krótką jazdę próbną po osiedlowych uliczkach.
Był to pierwszy Saab 99, którego widziałem na żywo, ale decyzję o zakupię podjąłem bardzo szybko. :)

Pierwszym zadaniem było ogarnięcie samochodu na tyle, by zaliczył przegląd. Później kilka spraw mechanicznych i kosmetyka. Niektóre naprawy wykonywałem wspólnie z tatą, a te bardziej skomplikowane ogarnął znajomy mechanik. Problemem bywają części, ale nie ma tragedii. Jest trochę zamienników. Pasuje również sporo części z 900-tki.

Saab jest w 100% oryginalny i co ważne, praktycznie nigdzie nie ma rdzy. Obecnie ma dołożony jedynie bagażnik dachowy i halogeny Hella, czyli taki must have w szwedzkim klasyku. :D

Zaletą tego samochodu jest jego oryginalność i ciekawe rozwiązania techniczne. Samochód posiada dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 100 KM, umieszczony wzdłużnie, ze sprzęgłem z przodu oraz skrzynią biegów pod silnikiem. Samochód posiada 5-cio biegową, manualną skrzynię biegów o czym z dumą informuje napis „5speed” na klapie bagażnika. :D

Model 99 był pierwszym Saabem w którym stacyjkę umieszczono pomiędzy fotelami. Ciekawymi rozwiązaniami są również podgrzewany fotel kierowcy oraz reflektory z wycieraczkami.

Saabem jeżdżę tylko dla przyjemności i na zloty. Jako członek Chrzanowskich Klasyków zaliczyłem w 2018 roku kilka zlotów. Mam nadzieję, że w 2019 razem z Saabiną odwiedzimy ich jeszcze więcej. :)

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających KlassikAuto.pl
Mateusz

Zapraszamy naszych Czytelników, aby opisywać swoje różne historie związane z zabytkową motoryzacją. Ciekawe przypadki nagrodzimy i opublikujemy. A co można u nas wygrać, znajduję się między innymi tu: https://klassikauto.pl/kategoria_gielda/inne/ .