„Klasyczne samochody z drugiej połowy XX wieku nieustannie wzbudzają zachwyt pasjonatów motoryzacji. Alfa Romeo Giulietta, Porsche 718 czy Ferrari 250 to tylko kilka niesamowitych modeli, które znalazły swoje miejsce w albumie. Książka prezentuje 45 charakterystycznych pojazdów z lat pięćdziesiątych XX wieku, które na dobre wpisały się do kanonu motoryzacji. Nie zabrakło wśród nich samochodów sportowych, luksusowych oraz niezwykłych mikrosamochodów”.

Zachęcamy do sięgnięcia po drugiego wydania opracowania autorstwa Karola Wiechczyńskiego będące przeglądem osiągnięć wyjątkowego okresu w dziejach motoryzacji. „Zmieniając swój kształt, samochodowe nadwozia zatraciły przedwojenne barokowe linie, zyskując na funkcjonalności. Za oceanem wykształcił się nowy, całkowicie odrębny od znanego w Europie styl, w którym oprócz pastelowych kolorów i chromowanych ozdób, królowały monstrualne „ogony” w tylnej części nadwozia. Powstająca wówczas amerykańska szkoła tworzenia samochodów podzieliła raz na zawsze światową motoryzację”.

To książka, do której powinni zajrzeć wszyscy interesującymi się klasykami. Piękne wydanie oraz wyjątkowe zdjęcia przybliżają wybrane modele i historię  „czasu, w którym powstała chyba największa liczba samochodów, zachwycających miłników motoryzacji po dziś dzień, zarówno wzornictwem, jak i rozwiązaniami technicznymi”.

Książka dostępna w księgarniach i na stronach internetowych.

(cyt. fragmenty wstępu i okładki)