Znaczna część miłników i właścicieli zabytkowych samochodów bierze udział w różnego rodzaju rajdach, zlotach i innych imprezach motoryzacyjnych. Czasami jednak chcą spotykać się w trochę mniejszym gronie, bez rzeszy widzów. Takim spotkaniom sprzyjają coraz popularniejsze w naszym kraju spotkania klasyków nocą.

Jest to doskonała okazja na spotkanie z ludźmi ze swojej okolicy, którzy dzielą z nami swoją pasję. Przy okazji takich spotkań, w miłej atmosferze możemy porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach, zamiłowaniu do zabytkowych samochodów, czy chociażby wymienić się doświadczeniami odnośnie posiadanych pojazdów.
Klasyki w Rybniku (11)

Zapewne wielu z naszych Czytelników aktywnie uczestniczy w takich spotkaniach organizowanych w swoim regionie. Być może jednak wielu z Was nawet nie wie, że taka inicjatywa istnieje i działa w waszym sąsiedztwie. Dlatego chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, w których miastach odbywają się takie spotkania i jak one wyglądają.
Klasyki w Rybniku (12)

Na naszej stronie mieliście już okazję przeczytać relacje ze spotkań Poznańskich Klasyków Nocą oraz Krakowskich Klasyków Nocą. Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam, jak wyglądają takie spotkania w południowej części naszego kraju, a dokładniej na Śląsku i na początek dobrym przykładem będą spotkania grupy „Rybnik Klasyczny”.
Klasyki w Rybniku (1)

1. Opowiedzcie naszym czytelnikom coś o sobie.
Inicjatorem akcji „Rybnik Klasyczny” jest Mariusz Owczorz i Arkadiusz Dudek, przyjaciele ze szkolnej ławki, którzy od młodych lat interesują się motoryzacją. W tym roku dołączył do nas Sławomir Piecha, którego poznaliśmy w trakcie pierwszego sezonu klasyków. Teraz w trójkę z większą łatwością panujemy nad organizacją i porządkiem naszych spotkań.
Od samego początku pomaga nam też narzeczona Mariusza – Agata Kisiel, która uwielbia stare samochody i marzy o Garbusie, jednak na spotkania przyjeżdża Mercedesem 190, którego brązowe wnętrze i świetnie zachowany stan powoduje, że samochód wygląda jakby wczoraj opuścił fabrykę.
Klasyki w Rybniku (13)
Arek swoją przygodę zaczynał od Motorynki, później był Romet, ale… od zawsze kochał Ople. Od kilku lat jeździ swoim Kadetem C2 z 1978 r. i nim też obowiązkowo przyjeżdża na spotkania. Mariusz to fan motocykli. W podstawówce był za młody, żeby zdawać kartę motorowerową, a jednak już wtedy potrafił jeździć Polską WSK 125. Na spotkania przyjeżdża swoim AWO 425s z 1958 r. Natomiast Sławek jest fanem VW. Na co dzień i na zloty przyjeżdża swoim pięknym białym Golfem MK1 Cabrio z 1985 r., który posiada żółte tablice rejestracyjne – to naprawdę piękny egzemplarz.
Klasyki w Rybniku (2)

2. Od kiedy interesujecie się klasykami?
Ciężko stwierdzić… chyba od zawsze. Spotkania klasyków z Rybnika i okolic chcieliśmy rozpocząć już dawno. Jakieś dwa lata temu byliśmy od krok od ich organizacji, jednak wtedy się nie udało. Oficjalnie i z sukcesem rozpoczęliśmy spotkania w 2013 roku. W większych miastach grupy miłników zabytkowych samochodów organizują podobne akcje, a ponieważ w Rybniku i okolicach czegoś takiego nie było – postanowiliśmy to zmienić.
Klasyki w Rybniku (3)

3. Skąd pomysł na taką inicjatywę?
Jesteśmy miłnikami klasycznej motoryzacji bez wyjątku – każdy ma jakąś pasję, do starych samochodów, motocykli, ciągników, rowerów i wszystkiego co ma koła!
W okolicy Rybnika nigdy nie było żadnego klubu, organizacji, która organizowałaby zloty, spotkania dla osób o podobnym do naszego hobby. Owszem były typowe kluby, w których regularnie płaci się składki, są obowiązkowe zloty jednak my szukaliśmy czegoś innego.
Rok temu postanowiliśmy to zmienić – każdy (no może większość) ma w garażu klasyka. Chucha na niego i dmucha, dopieszcza jak się tylko da – chcieliśmy po prosty pokazać jak wielu nas jest! Zorganizować spotkanie, na którym możemy się pochwalić swoim pojazdem, pogadać, powymieniać doświadczenia, pomóc kolegom, doradzić. Jednym z powodów, dla których podjęliśmy się organizacji tych spotkań była chęć oderwania się od komputera, od codziennych stresów, te spotkania to doskonała okazja, aby dać się porwać  temu co najbardziej lubimy – starym samochodom i motocyklom!
Klasyki w Rybniku (4)

4. Jak często się spotykacie?
W naszym przypadku można powiedzieć, że działamy spontanicznie – nikt nikogo do niczego nie zmusza (prócz kwestii porządkowych na parkingu, ale to wynika z naszego regulaminu) – chcesz to przyjedziesz, jeśli nie – to szkoda, może następnym razem znajdziesz czas na spotkanie.
Spotykamy się raz w miesiącu w umówionym (minimum tydzień wcześniej) miejscu – to ważne, ponieważ musimy mieć pisemną zgodę na korzystanie z parkingu. Jest to najczęściej dzień wolny od pracy (jeśli w tygodniu wypada jakieś święto) albo niedziela wieczorem – najczęściej pierwsza połowa miesiąca.
Klasyki w Rybniku (5)

5. Gdzie się spotykacie?
Mamy zgodę na organizację naszych spotkań raz w miesiącu na parkingu Castoramy w Rybniku. Planujemy również zorganizowanie (być może jeszcze w tym roku) całodniowej imprezy w Stodołach. Miałaby ona formę pikniku – z grillem, muzyką, różnymi atrakcjami.
Klasyki w Rybniku (6)

6. Czy pobieracie jakieś opłaty za udział w waszych spotkaniach?
Nie pobieramy żadnych składek. Spotkania nie są obowiązkowe – jeśli ktoś chce się z nami się spotkać – będzie nam niezmiernie miło, jeśli nie – nikogo do niczego nie zmuszamy. Mamy nadzieję, że nasze grono będzie się rozrastało, a miłnicy oldtimerów znajdą trochę czasu dla siebie i dla nas. Mamy nadzieję, że ludzie po prostu docenią to, że ktoś poświęcił swój czas na organizację takiego spotkania.
Klasyki w Rybniku (7)

7. Czy w waszych spotkaniach biorą udział wyłącznie osoby z Rybnika i okolic?
Musimy się pochwalić, że przed spotkaniem nasza skrzynka mailowa jest zasypywana pytaniami: kiedy spotkanie, gdzie itp. Ludzie nie mogą się doczekać kolejnego spotkania, a na każdym następnym jest nas coraz więcej! I to nie tylko z Rybnika! Przyjeżdżają ludzie z wielu części Polski, na naszych spotkaniach można zobaczyć tablice rejestracyjne z całego Śląska np. wodzisławskie, cieszyńskie, raciborskie, gliwickie, żorskie, żywieckie, tyskie, katowickie, ale nie tylko – zdarzają się nawet spoza naszego regionu np. opolskie.
Klasyki w Rybniku (8)

8. Jakie samochody można spotkać na waszych spotkaniach?
Okazuje się, że ciężko wybrać nawet kilka przykładowych. Na nasze spotkania przyjeżdżają przeróżne auta – od Maluszków, przez Duże Fiaty, Polonezy, Trabanty, VW, Mercedesy, Syrenki, po prawdziwe rarytasy tj. Rolls-Royce, Jaguar, Corvette, Mustang, Alfa itd.
Klasyki w Rybniku (9)
Od Redakcji:
Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniach klasyków w Rybniku zapraszamy do odwiedzenia fanpage’a, na którym znajdziecie wszelkie informacje oraz regulamin tych spotkań:
https://www.facebook.com/RybnickieKlasykiNoca
Klasyki w Rybniku (10)