Największe na świecie zbiory luksusowej marki samochodów – Rolls-Royce (RR) zgromadzone są w austriackiej miejscowości Dornbirn. Logika podpowiadałaby Wielką Brytanię, a jednak to w Austrii w pobliżu Niemiec i Jeziora Bodeńskiego, w nieco odludnej okolicy znajduje się muzeum samochodów tej marki.
rr_museum_02 rr_museum_04 rr_museum_03

W budynkach po starej włókienniczej fabryce mieszczą się trzy hale wystawiennicze, restauracja, warsztat i centrum renowacji oraz magazyny z częściami. Na wystawienniczej powierzchni liczącej 3,500 m² zgromadzono ponad 1.000 eksponatów na trzech poziomach oraz rekonstrukcję pierwszego zakładu produkującego Rolls-Royce.
rr_museum_05 rr_museum_07 rr_museum_06
Zwiedzanie rozpoczyna się od sali na paterze, która ilością zgromadzonych samochodów przyprawia o zawrót głowy. RR stoją jeden obok drugiego, trudno się im dobrze przyjrzeć w odbiorze znacząco przeszkadza też ich wielkość – średnia długość samochodu to około 7 m.
rr_museum_08 rr_museum_10 rr_museum_11
W sali „muzealnej” znajduje się przejście do warsztatu, gdzie można na żywo podziwiać prace renowacyjne. W muzeum są same perełki RR w tym kilka samochodów które należały do znanych osobistości świata: Królowej Matki, Lawrence z Arabii, Jerzego V, Edwarda VIII, Aly Khana, generała Franco czy Malcolma Campbela.
rr_museum_12 rr_museum_13 rr_museum_14
Największe wrażenie podczas zwiedzania robi jednak pierwsze piętro, bo po parterze, który przytłacza ilością samochodów na pierwszym piętrze wyeksponowano ich jeszcze więcej!

Dla spragnionych kolejnych wrażeń motoryzacyjnych jest drugie piętro z herbaciarnią, kącikiem zabaw dla dzieci, sklepikiem i całą historią samochodów RR przedstawioną na tablicach wiszących na ścianie. W tej części muzeum stoją tylko trzy samochody, za to w gablotach znajdują się setki części i bibelotów do Rolls-Royce’ów.
rr_museum_15 rr_museum_17 rr_museum_18
Jeśli, ktoś będzie w pobliżu Jeziora Bodeńskiego i Dornbirnu warto wybrać się do Rolls-Royce Museum, bo taka okazja zobaczenia na raz tylu RR już nigdy się nie powtórzy.

Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków (w okresie lipiec – sierpień 7 dni w tygodniu) w godzinach 10-18 (ostatnie wejście 17). Bilet normalny kosztuje € 9, ulgowy € 4,5. Możliwość robienia zdjęć kosztuje dodatkowe € 10

Rolls-Royce Museum
Franz Vonier GmbH,
Gütle 11a,
6850 Dornbirn, Austria
rr_museum_19 rr_museum_20 rr_museum_21 rr_museum_22 rr_museum_23 rr_museum_25 rr_museum_26