Zamek Topacz – odrobina luksusu nie tylko od święta.

Zbudowana przez Templariuszy wieża obronno mieszkalna stała się zalążkiem podwrocławskiej posiadłci ziemskiej. Dzisiaj jest jedną z wielu atrakcji dla miłników starej motoryzacji, którzy odwiedzają muzeum w Topaczu.
Topacz (2) Topacz (3)

Muzeum jest w zasadzie prywatną kolekcją, którą właściciel udostępnia zwiedzającym. W zaadaptowanym budynku prezentowanych jest około 80 pojazdów w tym największa w Polsce kolekcja samochodów Rolls&Royce i Bentley oraz historia pionierskich konstrukcji lat trzydziestych, takich jak legendarny Sokół 1000, Fiat 508 z polskiego montażu, motocykle MOJ, Perkun czy Podkowa. Można podziwiać wszystkie seryjnie produkowane modele motocykli marki WFM, WSK, SHL i Junak jak i polskie motorowery. Aktualnie wystawione są samochody PRL: Syrena 100, Warszawa M20, Nysa N59, Fiat 125p, 126p i Polonez a także replika pierwszego samochodu Carla Benza z 1885 roku, Ford T i wiele innych ciekawych samochodów.
Topacz (1) Topacz (5)

Kolekcja w porównaniu do innych muzeów samochodowych jest niewielka, a auta można oglądać praktycznie tylko od przodu, jednak ze względu na okolicę i przepięknie utrzymane zabudowania wraz z parkiem wizyta w muzeum jest przyjemną propozycją spędzenia wolnego czasu.
Topacz (4) Topacz (6) Topacz (7)

Historia Zamku Topacz sięga XIV wieku, co istotne w czasie II wojny światowej żaden z budynków nie ucierpiał, a 50 ha park w lecie staje się terenem wystawowym dla ponad 100 samochodów uczestniczących w dorocznym zlocie pojazdów zabytkowych Motoclassic.
Topacz (8) Topacz (9)

Muzeum Motoryzacji czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 do 18:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00. Ceny biletów – normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł (dzieci i młodzież do lat 15stu, emeryci i renciści), dzieci do lat 7 – bezpłatnie (pod opieką osób dorosłych).
Topacz (10)

Od poniedziałku do piątku w godzinach porannych organizowane są specjalne wycieczki dla dzieci ze szkół i przedszkoli, włącznie z wycieczką zabytkowym, szkolnym autobusem kursującym również do Muzeum Powozów w Galowicach oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
zamek Topacz (3)

Adres: Ślęza ul. Główna 12, Bielany Wrocławskie, 55-040 Kobierzyce.